Hoppa till innehållet

Gagnef vs Vansbro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GagnefVansbro
25,5%
S
26,3%
16,7%
M
15,9%
24,8%
SD
26,3%
8,0%
C
6,7%
4,0%
V
5,1%
10,3%
KD
12,1%
4,2%
L
3,1%
4,9%
MP
2,2%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 82,1%

Kommun 2026

GagnefVansbro
20,5%
S
21,6%
13,3%
M
18,6%
12,7%
SD
10,0%
18,7%
C
24,3%
2,9%
V
6,4%
15,1%
KD
17,7%
2,1%
L
0,3%
5,0%
MP
1,0%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 80,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gagnef, den ljusare undre är Vansbro. Skillnaden är Gagnef minus Vansbro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,6 %
39,2 %
34,9 %
40,4 %
32,7 %
36,5 %
27,4 %
29,4 %
27,0 %
28,7 %
25,5 %
26,3 %
-0,8
SD
2,7 %
2,9 %
7,3 %
6,0 %
17,3 %
16,2 %
21,8 %
20,8 %
27,8 %
28,3 %
24,8 %
26,3 %
-1,5
M
18,2 %
16,6 %
23,7 %
19,7 %
18,1 %
14,4 %
14,4 %
13,3 %
15,3 %
14,1 %
16,7 %
15,9 %
+0,8
C
16,3 %
15,9 %
12,3 %
13,9 %
11,6 %
14,2 %
13,7 %
14,6 %
8,2 %
8,2 %
8,0 %
6,7 %
+1,3
KD
7,3 %
9,3 %
5,7 %
6,8 %
4,2 %
5,9 %
8,5 %
9,7 %
9,0 %
10,7 %
10,3 %
12,1 %
-1,8
V
5,7 %
7,4 %
5,0 %
5,8 %
5,1 %
5,7 %
6,1 %
7,2 %
4,9 %
4,8 %
4,0 %
5,1 %
-1,1
MP
4,1 %
2,3 %
6,0 %
2,6 %
4,3 %
2,7 %
2,8 %
1,2 %
3,9 %
1,9 %
4,9 %
2,2 %
+2,7
L
4,1 %
3,6 %
4,1 %
3,5 %
3,1 %
2,2 %
3,8 %
2,1 %
2,9 %
1,9 %
4,2 %
3,1 %
+1,1
ÖVR
3,0 %
2,7 %
1,1 %
1,2 %
0,9 %
1,3 %
1,6 %
1,6 %
1,0 %
1,5 %
1,7 %
2,4 %
-0,6
FI
—
—
—
—
2,6 %
0,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

MP4,9%2,2%+2,7pp

Valdeltagande: Gagnef 86,2% · Vansbro 82,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad