Gällivare vs Överkalix — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
46
Trygghet
75
76
Ekonomi
39
46
Boende
29
11
Utbildning
32
60
Hälsa & vård
40
13
Livsmiljö
30
Nyckeltal
17 135 stInvånare3 183 st
33,89%Skatt inkl. region34,14%
45,3 årMedelålder50,2 år
18 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)—
1 117 per 100 000 invVåldsbrott407 per 100 000 inv
2,5%Ungdomsarbetslöshet4,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
—
2 500 000 kr
700 000 kr
1 450 000 kr
300 000 kr
Utbildning
197,2Meritvärde åk 9214,9
74,5%Behöriga till yrkesprogram70,8%
63,1%Behöriga till NV/teknik70,8%
59,9%Behöriga lärare80,3%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
82%Tillgång till sjukvård78%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,7%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,6%
7,7VAB-dagar per förälder8,2
32,0Barn i idrott18,7
87,7%Inskrivna i förskola80,2%
12,4Barngruppsstorlek 1–3 år10,0
4,6Barn per anställd3,7
19,9%Behöriga förskollärare53,8%
Jobb & arbetsmarknad
89,1%Sysselsättningsgrad82,5%
491 700 krMedianinkomst371 200 kr
68,1Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
6%Invånare som pendlar18%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet71
13,0%Känner sig otrygga kvällstid8,0%
4,8%Brottsoro påverkar livskvalitet4,3%
9,1%Anmälda brott per invånare8,6%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt97%
54%Nöjdhet idrott & friluftsliv61%
3,4 kmAvstånd till skyddad natur2,6 km
56%Skötsel av naturområden67%
Kultur & fritid
36%Kultur- och nöjesliv45%
1 673 krKultursatsning984 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande70%
5,4%Elever i kulturskola4,0%
Klimat
1380 hSoltimmar/år1863 h
733 mmRegn/år617 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 823 krSkola & förskola25 960 kr
21 733 krÄldreomsorg33 750 kr
10 067 krInfrastruktur & miljö9 914 kr
9 048 krFunktionsnedsättning & LSS7 495 kr
7 778 krKultur & fritid4 322 kr
3 403 krIndivid & familjeomsorg4 303 kr
1 257 krPolitisk verksamhet1 833 kr
597 krÖvrig verksamhet831 kr
1 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
192 MkrTotal investering45 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier5 Mkr
175 MkrEntrepr. & konsulter39 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 84% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenÄldreomsorg utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S35,1%36,5%
M15,0%13,4%
SD24,4%20,4%
C2,4%8,4%
V7,1%7,6%
KD7,0%7,6%
L2,2%3,1%
MP4,7%1,2%
S35,1%
SD24,4%80,8%Deltagart81,1%
Kommunval 2026
S26,0%25,6%
M21,0%4,9%
SD11,7%4,9%
C0,5%48,5%
V9,7%8,4%
KD16,1%6,6%
L0,5%0,6%
MP12,2%0,3%
S26,0%
SD11,7%78,3%Deltagart75,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,4-6,4
M+2,0+3,3
SD-2,8-2,9
C-0,3+2,6
V-1,1-0,1
KD+2,7+1,9
L+0,9+1,3
MP+1,1-0,3
S-3,4-6,4
SD-2,8-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

