Hoppa till innehållet

Gällivare vs Överkalix — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GällivareÖverkalix
35,1%
S
36,5%
15,0%
M
13,4%
24,4%
SD
20,4%
2,4%
C
8,4%
7,1%
V
7,6%
7,0%
KD
7,6%
2,2%
L
3,1%
4,7%
MP
1,2%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 81,1%

Kommun 2026

GällivareÖverkalix
26,0%
S
25,6%
21,0%
M
4,9%
11,7%
SD
4,9%
0,5%
C
48,5%
9,7%
V
8,4%
16,1%
KD
6,6%
0,5%
L
0,6%
12,2%
MP
0,3%
Valdeltagande 78,3%Valdeltagande 75,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gällivare, den ljusare undre är Överkalix. Skillnaden är Gällivare minus Överkalix i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
52,8 %
58,5 %
55,9 %
61,0 %
50,5 %
52,5 %
42,0 %
46,7 %
38,5 %
42,9 %
35,1 %
36,5 %
-1,4
SD
2,4 %
0,8 %
5,0 %
3,7 %
15,2 %
13,0 %
20,4 %
18,3 %
27,2 %
23,3 %
24,4 %
20,4 %
+4,0
V
17,8 %
12,6 %
13,6 %
10,8 %
11,6 %
10,5 %
12,9 %
10,5 %
8,2 %
7,8 %
7,1 %
7,6 %
-0,5
M
11,9 %
7,1 %
14,2 %
8,1 %
10,8 %
8,1 %
12,2 %
7,8 %
13,0 %
10,1 %
15,0 %
13,4 %
+1,6
C
2,6 %
11,4 %
1,7 %
9,1 %
1,8 %
8,9 %
3,7 %
8,8 %
2,8 %
5,8 %
2,4 %
8,4 %
-6,0
KD
2,8 %
2,6 %
2,4 %
1,4 %
2,3 %
1,1 %
3,3 %
3,4 %
4,3 %
5,7 %
7,0 %
7,6 %
-0,6
MP
2,9 %
2,1 %
3,8 %
2,4 %
4,2 %
2,2 %
2,5 %
1,1 %
3,6 %
1,5 %
4,7 %
1,2 %
+3,5
ÖVR
4,4 %
2,4 %
1,2 %
0,6 %
0,6 %
0,5 %
1,1 %
1,3 %
1,1 %
1,1 %
2,0 %
1,8 %
+0,3
L
2,4 %
2,5 %
2,3 %
3,0 %
1,4 %
1,8 %
2,0 %
2,1 %
1,4 %
1,8 %
2,2 %
3,1 %
-0,9
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD24,4%20,4%+4,0pp
C2,4%8,4%-6,0pp
MP4,7%1,2%+3,5pp

Valdeltagande: Gällivare 80,8% · Överkalix 81,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad