Gällivare vs Pajala — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
46
Trygghet
84
76
Ekonomi
39
46
Boende
27
11
Utbildning
56
60
Hälsa & vård
51
13
Livsmiljö
12
Nyckeltal
17 135 stInvånare5 706 st
33,89%Skatt inkl. region34,74%
45,3 årMedelålder49,2 år
18 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)2 900 kr/m²
1 117 per 100 000 invVåldsbrott398 per 100 000 inv
2,5%Ungdomsarbetslöshet2,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
200 000 kr
2 500 000 kr
900 000 kr
1 450 000 kr
400 000 kr
Utbildning
197,2Meritvärde åk 9221,5
74,5%Behöriga till yrkesprogram82,4%
63,1%Behöriga till NV/teknik74,5%
59,9%Behöriga lärare79,2%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
82%Tillgång till sjukvårdSaknar data
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-2,0%
-0,6%Befolkningstillväxt-2,6%
7,7VAB-dagar per förälder7,0
32,0Barn i idrott14,8
87,7%Inskrivna i förskola79,3%
12,4Barngruppsstorlek 1–3 år9,5
4,6Barn per anställd4,3
19,9%Behöriga förskollärare26,7%
Jobb & arbetsmarknad
89,1%Sysselsättningsgrad86,2%
491 700 krMedianinkomst411 800 kr
68,1Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
6%Invånare som pendlar13%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet72
13,0%Känner sig otrygga kvällstid5,0%
4,8%Brottsoro påverkar livskvalitet4,6%
9,1%Anmälda brott per invånare6,4%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigtSaknar data
54%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
3,4 kmAvstånd till skyddad natur3,8 km
56%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
36%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 673 krKultursatsning1 070 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
5,4%Elever i kulturskola17,9%
Klimat
1380 hSoltimmar/år1786 h
733 mmRegn/år616 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 823 krSkola & förskola33 658 kr
21 733 krÄldreomsorg38 654 kr
10 067 krInfrastruktur & miljö7 925 kr
9 048 krFunktionsnedsättning & LSS9 374 kr
7 778 krKultur & fritid2 318 kr
3 403 krIndivid & familjeomsorg2 057 kr
1 257 krPolitisk verksamhet1 984 kr
597 krÖvrig verksamhet86 kr
1 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
192 MkrTotal investering25 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier6 Mkr
175 MkrEntrepr. & konsulter13 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 84% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenÄldreomsorg utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S35,1%31,3%
M15,0%10,3%
SD24,4%24,6%
C2,4%3,7%
V7,1%14,6%
KD7,0%8,7%
L2,2%2,4%
MP4,7%2,3%
S35,1%
SD24,4%80,8%Deltagart78,9%
Kommunval 2026
S26,0%17,4%
M21,0%6,0%
SD11,7%8,2%
C0,5%16,5%
V9,7%31,5%
KD16,1%14,8%
L0,5%0,1%
MP12,2%0,3%
S26,0%
SD11,7%78,3%Deltagart77,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,4-4,0
M+2,0+0,7
SD-2,8+1,3
C-0,3+0,2
V-1,1-0,5
KD+2,7+0,3
L+0,9+0,9
MP+1,1+0,2
S-3,4-4,0
SD-2,8+1,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

