Hoppa till innehållet

Gällivare vs Pajala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GällivarePajala
35,1%
S
31,3%
15,0%
M
10,3%
24,4%
SD
24,6%
2,4%
C
3,7%
7,1%
V
14,6%
7,0%
KD
8,7%
2,2%
L
2,4%
4,7%
MP
2,3%
Valdeltagande 80,8%Valdeltagande 78,9%

Kommun 2026

GällivarePajala
26,0%
S
17,4%
21,0%
M
6,0%
11,7%
SD
8,2%
0,5%
C
16,5%
9,7%
V
31,5%
16,1%
KD
14,8%
0,5%
L
0,1%
12,2%
MP
0,3%
Valdeltagande 78,3%Valdeltagande 77,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gällivare, den ljusare undre är Pajala. Skillnaden är Gällivare minus Pajala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
52,8 %
45,9 %
55,9 %
51,3 %
50,5 %
46,2 %
42,0 %
37,7 %
38,5 %
35,3 %
35,1 %
31,3 %
+3,9
SD
2,4 %
1,4 %
5,0 %
3,9 %
15,2 %
11,4 %
20,4 %
16,5 %
27,2 %
23,3 %
24,4 %
24,6 %
-0,2
V
17,8 %
22,8 %
13,6 %
18,8 %
11,6 %
17,9 %
12,9 %
20,0 %
8,2 %
15,1 %
7,1 %
14,6 %
-7,5
M
11,9 %
10,0 %
14,2 %
12,6 %
10,8 %
9,5 %
12,2 %
9,4 %
13,0 %
9,6 %
15,0 %
10,3 %
+4,7
KD
2,8 %
5,6 %
2,4 %
5,5 %
2,3 %
5,3 %
3,3 %
7,4 %
4,3 %
8,3 %
7,0 %
8,7 %
-1,7
ÖVR
4,4 %
5,2 %
1,2 %
0,4 %
0,6 %
0,6 %
1,1 %
1,1 %
1,1 %
1,3 %
2,0 %
2,3 %
-0,2
C
2,6 %
4,8 %
1,7 %
3,3 %
1,8 %
3,3 %
3,7 %
5,1 %
2,8 %
3,5 %
2,4 %
3,7 %
-1,3
MP
2,9 %
2,1 %
3,8 %
2,1 %
4,2 %
2,3 %
2,5 %
1,4 %
3,6 %
2,1 %
4,7 %
2,3 %
+2,4
L
2,4 %
2,3 %
2,3 %
2,1 %
1,4 %
1,6 %
2,0 %
1,5 %
1,4 %
1,5 %
2,2 %
2,4 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,6 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S35,1%31,3%+3,9pp
M15,0%10,3%+4,7pp
V7,1%14,6%-7,5pp
MP4,7%2,3%+2,4pp

Valdeltagande: Gällivare 80,8% · Pajala 78,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad