Gislaved vs Gnosjö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
70
Trygghet
82
40
Ekonomi
38
28
Boende
47
24
Utbildning
52
56
Hälsa & vård
70
72
Livsmiljö
57
Nyckeltal
28 641 stInvånare9 010 st
33,75%Skatt inkl. region34,00%
43,6 årMedelålder44,1 år
6 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 500 kr/m²
875 per 100 000 invVåldsbrott739 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet4,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
450 000 kr
500 000 kr
1 450 000 kr
1 550 000 kr
1 400 000 kr
850 000 kr
Utbildning
216,8Meritvärde åk 9212,1
77,5%Behöriga till yrkesprogram72,4%
64,5%Behöriga till NV/teknik71,4%
81,2%Behöriga lärare84,8%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården80,5
80%Tillgång till sjukvård82%
76%Upplever rimlig väntetid76%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-1,1%
-1,0%Befolkningstillväxt-1,3%
7,5VAB-dagar per förälder6,9
27,8Barn i idrott15,6
88,9%Inskrivna i förskola86,4%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år10,8
4,8Barn per anställd4,4
44,4%Behöriga förskollärare65,8%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad85,3%
387 400 krMedianinkomst387 300 kr
71,4Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
23%Invånare som pendlar29%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet65
29,0%Känner sig otrygga kvällstid28,0%
10,3%Brottsoro påverkar livskvalitet7,7%
10,1%Anmälda brott per invånare6,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt96%
62%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
2,1 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
73%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjesliv26%
2 131 krKultursatsning1 139 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjande66%
9,7%Elever i kulturskola9,9%
Klimat
1737 hSoltimmar/år1907 h
804 mmRegn/år740 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 186 krSkola & förskola34 458 kr
15 862 krÄldreomsorg14 071 kr
9 006 krFunktionsnedsättning & LSS8 016 kr
6 132 krInfrastruktur & miljö4 757 kr
4 757 krIndivid & familjeomsorg4 661 kr
4 476 krKultur & fritid3 921 kr
1 005 krPolitisk verksamhet1 134 kr
358 krÖvrig verksamhet867 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
184 MkrTotal investering31 Mkr
13 MkrByggnader & mark0 Mkr
52 MkrMaskiner & inventarier13 Mkr
87 MkrEntrepr. & konsulter19 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,7%23,2%
M20,4%20,0%
SD23,2%22,7%
C6,7%6,3%
V7,2%4,4%
KD8,9%14,4%
L4,3%4,4%
MP2,3%2,2%
S25,7%
SD23,2%82,3%Deltagart81,9%
Kommunval 2026
S17,8%24,5%
M20,1%20,7%
SD11,5%16,7%
C7,1%16,8%
V6,2%5,0%
KD4,5%15,4%
L2,0%0,6%
MP1,2%0,3%
S17,8%
SD11,5%79,3%Deltagart77,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-1,4
M+1,0-0,6
SD-4,3-3,8
C-0,3-0,9
V+3,7+1,8
KD+1,1+1,4
L+1,3+1,4
MP+0,4+0,5
S-3,3-1,4
SD-4,3-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

