Hoppa till innehållet

Gislaved vs Gnosjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GislavedGnosjö
25,7%
S
23,2%
20,4%
M
20,0%
23,2%
SD
22,7%
6,7%
C
6,3%
7,2%
V
4,4%
8,9%
KD
14,4%
4,3%
L
4,4%
2,3%
MP
2,2%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 81,9%

Kommun 2026

GislavedGnosjö
17,8%
S
24,5%
20,1%
M
20,7%
11,5%
SD
16,7%
7,1%
C
16,8%
6,2%
V
5,0%
4,5%
KD
15,4%
2,0%
L
0,6%
1,2%
MP
0,3%
Valdeltagande 79,3%Valdeltagande 77,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gislaved, den ljusare undre är Gnosjö. Skillnaden är Gislaved minus Gnosjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,8 %
31,7 %
34,4 %
29,6 %
35,4 %
30,4 %
29,4 %
26,3 %
29,0 %
24,6 %
25,7 %
23,2 %
+2,5
M
25,0 %
21,5 %
28,4 %
25,3 %
21,9 %
20,7 %
18,4 %
18,5 %
19,3 %
20,6 %
20,4 %
20,0 %
+0,4
SD
4,6 %
3,7 %
7,2 %
7,0 %
15,9 %
15,9 %
22,3 %
21,8 %
27,6 %
26,5 %
23,2 %
22,7 %
+0,5
KD
10,0 %
25,1 %
7,6 %
19,1 %
5,4 %
14,3 %
7,8 %
15,0 %
7,8 %
13,0 %
8,9 %
14,4 %
-5,5
C
10,5 %
7,5 %
9,8 %
7,8 %
10,1 %
8,5 %
11,9 %
9,8 %
7,1 %
7,2 %
6,7 %
6,3 %
+0,4
V
3,1 %
2,5 %
2,9 %
2,7 %
3,1 %
2,6 %
3,9 %
2,8 %
3,5 %
2,6 %
7,2 %
4,4 %
+2,8
L
5,4 %
4,0 %
5,3 %
4,8 %
3,2 %
2,9 %
3,2 %
3,2 %
3,0 %
3,0 %
4,3 %
4,4 %
-0,1
MP
2,6 %
2,3 %
3,9 %
2,9 %
3,7 %
3,4 %
2,3 %
1,8 %
1,9 %
1,7 %
2,3 %
2,2 %
+0,1
ÖVR
2,0 %
1,8 %
0,6 %
0,8 %
0,6 %
0,4 %
0,8 %
0,8 %
0,9 %
0,7 %
1,3 %
2,3 %
-1,0
FI
—
—
—
—
0,8 %
0,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S25,7%23,2%+2,5pp
V7,2%4,4%+2,8pp
KD8,9%14,4%-5,5pp

Valdeltagande: Gislaved 82,3% · Gnosjö 81,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad