Gislaved vs Ljungby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
70
Trygghet
53
40
Ekonomi
61
28
Boende
84
24
Utbildning
20
56
Hälsa & vård
40
72
Livsmiljö
35
Nyckeltal
28 641 stInvånare28 132 st
33,75%Skatt inkl. region33,07%
43,6 årMedelålder45,0 år
6 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)12 200 kr/m²
875 per 100 000 invVåldsbrott908 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
450 000 kr
800 000 kr
1 450 000 kr
1 850 000 kr
1 400 000 kr
1 150 000 kr
Utbildning
216,8Meritvärde åk 9204,2
77,5%Behöriga till yrkesprogram70,3%
64,5%Behöriga till NV/teknik66,3%
81,2%Behöriga lärare90,4%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården83,0
80%Tillgång till sjukvård76%
76%Upplever rimlig väntetid63%
1,0 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,5%
-1,0%Befolkningstillväxt-0,5%
7,5VAB-dagar per förälder7,4
27,8Barn i idrott35,1
88,9%Inskrivna i förskola87,2%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år10,5
4,8Barn per anställd5,3
44,4%Behöriga förskollärare48,6%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad83,6%
387 400 krMedianinkomst388 900 kr
71,4Nöjdhet med företagsklimat70,7
23%Invånare som pendlar18%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet48
29,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
10,3%Brottsoro påverkar livskvalitet8,6%
10,1%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
62%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
2,1 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
73%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjesliv58%
2 131 krKultursatsning1 458 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjande79%
9,7%Elever i kulturskola14,3%
Klimat
1737 hSoltimmar/år1771 h
804 mmRegn/år730 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 186 krSkola & förskola29 517 kr
15 862 krÄldreomsorg18 922 kr
9 006 krFunktionsnedsättning & LSS10 129 kr
6 132 krInfrastruktur & miljö4 888 kr
4 757 krIndivid & familjeomsorg4 560 kr
4 476 krKultur & fritid3 910 kr
1 005 krPolitisk verksamhet962 kr
358 krÖvrig verksamhet155 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
184 MkrTotal investering334 Mkr
13 MkrByggnader & mark12 Mkr
52 MkrMaskiner & inventarier49 Mkr
87 MkrEntrepr. & konsulter251 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,7%24,9%
M20,4%17,3%
SD23,2%24,9%
C6,7%6,1%
V7,2%5,7%
KD8,9%11,7%
L4,3%4,4%
MP2,3%3,2%
S25,7%
SD23,2%82,3%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S17,8%20,6%
M20,1%19,5%
SD11,5%22,5%
C7,1%9,8%
V6,2%7,1%
KD4,5%16,1%
L2,0%1,1%
MP1,2%3,4%
S17,8%
SD11,5%79,3%Deltagart79,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-4,0
M+1,0-2,1
SD-4,3-3,4
C-0,3+0,5
V+3,7+2,0
KD+1,1+4,0
L+1,3+2,0
MP+0,4+0,7
S-3,3-4,0
SD-4,3-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

