Hoppa till innehållet

Gislaved vs Ljungby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GislavedLjungby
25,7%
S
24,9%
20,4%
M
17,3%
23,2%
SD
24,9%
6,7%
C
6,1%
7,2%
V
5,7%
8,9%
KD
11,7%
4,3%
L
4,4%
2,3%
MP
3,2%
Valdeltagande 82,3%Valdeltagande 83,6%

Kommun 2026

GislavedLjungby
17,8%
S
20,6%
20,1%
M
19,5%
11,5%
SD
22,5%
7,1%
C
9,8%
6,2%
V
7,1%
4,5%
KD
16,1%
2,0%
L
1,1%
1,2%
MP
3,4%
Valdeltagande 79,3%Valdeltagande 79,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gislaved, den ljusare undre är Ljungby. Skillnaden är Gislaved minus Ljungby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,8 %
35,8 %
34,4 %
30,7 %
35,4 %
33,4 %
29,4 %
28,3 %
29,0 %
29,0 %
25,7 %
24,9 %
+0,8
M
25,0 %
23,2 %
28,4 %
27,9 %
21,9 %
20,3 %
18,4 %
18,6 %
19,3 %
19,4 %
20,4 %
17,3 %
+3,1
SD
4,6 %
3,2 %
7,2 %
6,1 %
15,9 %
16,4 %
22,3 %
23,4 %
27,6 %
28,3 %
23,2 %
24,9 %
-1,7
C
10,5 %
14,0 %
9,8 %
12,8 %
10,1 %
10,2 %
11,9 %
9,3 %
7,1 %
5,6 %
6,7 %
6,1 %
+0,6
KD
10,0 %
9,2 %
7,6 %
7,1 %
5,4 %
5,8 %
7,8 %
8,5 %
7,8 %
7,7 %
8,9 %
11,7 %
-2,8
V
3,1 %
4,5 %
2,9 %
4,3 %
3,1 %
4,2 %
3,9 %
4,9 %
3,5 %
3,8 %
7,2 %
5,7 %
+1,5
L
5,4 %
5,0 %
5,3 %
5,1 %
3,2 %
3,1 %
3,2 %
3,0 %
3,0 %
2,5 %
4,3 %
4,4 %
-0,2
MP
2,6 %
3,5 %
3,9 %
5,1 %
3,7 %
4,2 %
2,3 %
2,5 %
1,9 %
2,5 %
2,3 %
3,2 %
-1,0
ÖVR
2,0 %
1,6 %
0,6 %
0,9 %
0,6 %
1,1 %
0,8 %
1,4 %
0,9 %
1,3 %
1,3 %
1,6 %
-0,3
FI
—
—
—
—
0,8 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M20,4%17,3%+3,1pp
KD8,9%11,7%-2,8pp

Valdeltagande: Gislaved 82,3% · Ljungby 83,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad