Gnesta vs Södertälje — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
61
Trygghet
15
60
Ekonomi
72
36
Boende
10
47
Utbildning
28
13
Hälsa & vård
69
61
Livsmiljö
77
Nyckeltal
11 343 stInvånare102 772 st
32,95%Skatt inkl. region32,38%
44,8 årMedelålder40,5 år
22 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 000 kr/m²
684 per 100 000 invVåldsbrott1 475 per 100 000 inv
4,4%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 450 000 kr
1 650 000 kr
3 650 000 kr
4 250 000 kr
2 750 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
233,0Meritvärde åk 9238,9
86,8%Behöriga till yrkesprogram83,5%
80,2%Behöriga till NV/teknik80,7%
82,3%Behöriga lärare80,7%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården80,4
82%Tillgång till sjukvård91%
61%Upplever rimlig väntetid64%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,6%
-1,0%Befolkningstillväxt-0,1%
9,7VAB-dagar per förälder8,6
24,4Barn i idrott26,2
83,1%Inskrivna i förskola83,5%
13,1Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
5,1Barn per anställd5,4
34,5%Behöriga förskollärare36,1%
Jobb & arbetsmarknad
81,8%Sysselsättningsgrad76,9%
396 700 krMedianinkomst371 000 kr
73,0Nöjdhet med företagsklimat73,8
59%Invånare som pendlar40%
Trygghet
46Kommunindex för trygghet36
18,0%Känner sig otrygga kvällstid39,0%
3,7%Brottsoro påverkar livskvalitet10,5%
9,2%Anmälda brott per invånare14,5%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt96%
69%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
2,3 kmAvstånd till skyddad natur1,9 km
81%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
48%Kultur- och nöjesliv44%
1 415 krKultursatsning1 413 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande73%
22,7%Elever i kulturskola7,0%
Klimat
1591 hSoltimmar/år1601 h
586 mmRegn/år551 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 761 krSkola & förskola31 995 kr
16 136 krÄldreomsorg10 930 kr
9 491 krFunktionsnedsättning & LSS10 145 kr
6 106 krInfrastruktur & miljö4 987 kr
4 102 krKultur & fritid4 157 kr
4 068 krIndivid & familjeomsorg7 175 kr
1 058 krPolitisk verksamhet919 kr
157 krÖvrig verksamhet−145 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
61 MkrTotal investering457 Mkr
13 MkrByggnader & mark42 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier84 Mkr
34 MkrEntrepr. & konsulter304 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,9%27,9%
M19,6%19,8%
SD19,1%20,2%
C6,9%3,9%
V7,3%8,9%
KD5,4%8,1%
L4,1%4,0%
MP9,4%5,1%
S25,9%
SD19,1%85,8%Deltagart74,6%
Kommunval 2026
S19,8%28,6%
M22,9%17,9%
SD14,2%16,9%
C9,2%4,6%
V8,5%9,4%
KD4,0%9,0%
L0,4%3,1%
MP20,8%5,7%
S19,8%
SD14,2%83,5%Deltagart69,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,2-0,6
M+0,2-0,9
SD-3,0-0,7
C-0,7-0,5
V+0,4+1,9
KD+1,1-0,2
L+1,2+0,4
MP+3,2+0,3
S-3,2-0,6
SD-3,0-0,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

