Gnesta vs Södertälje — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GnestaSödertälje
25,9%
S27,9%
19,6%
19,8%
19,1%
SD20,2%
6,9%
3,9%
7,3%
8,9%
5,4%
8,1%
4,1%
4,0%
9,4%
5,1%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 74,6%
Kommun 2026
GnestaSödertälje
19,8%
S28,6%
22,9%
17,9%
14,2%
SD16,9%
9,2%
4,6%
8,5%
9,4%
4,0%
9,0%
0,4%
3,1%
20,8%
5,7%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 69,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gnesta, den ljusare undre är Södertälje. Skillnaden är Gnesta minus Södertälje i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % 36,0 % | 28,7 % 34,0 % | 30,3 % 32,0 % | 25,8 % 27,2 % | 29,1 % 28,5 % | 25,9 % 27,9 % | -2,0 |
| M | 26,1 % 26,8 % | 29,5 % 29,5 % | 23,4 % 23,1 % | 20,2 % 19,8 % | 19,4 % 20,6 % | 19,6 % 19,8 % | -0,2 |
| SD | 2,5 % 1,9 % | 6,0 % 5,6 % | 13,2 % 12,3 % | 18,8 % 17,5 % | 22,2 % 20,9 % | 19,1 % 20,2 % | -1,1 |
| C | 11,3 % 5,4 % | 8,9 % 3,9 % | 8,7 % 3,8 % | 10,7 % 5,9 % | 7,6 % 4,5 % | 6,9 % 3,9 % | +2,9 |
| KD | 5,6 % 7,2 % | 4,0 % 5,4 % | 2,9 % 6,9 % | 5,1 % 11,2 % | 4,3 % 8,3 % | 5,4 % 8,1 % | -2,7 |
| MP | 7,3 % 6,4 % | 9,8 % 8,3 % | 7,7 % 7,3 % | 5,4 % 4,5 % | 6,2 % 4,8 % | 9,4 % 5,1 % | +4,3 |
| V | 4,9 % 5,6 % | 5,7 % 5,2 % | 5,9 % 5,8 % | 8,3 % 7,7 % | 6,9 % 7,0 % | 7,3 % 8,9 % | -1,6 |
| L | 5,5 % 7,2 % | 5,8 % 6,2 % | 3,3 % 4,7 % | 3,5 % 4,5 % | 3,0 % 3,6 % | 4,1 % 4,0 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 3,6 % 2,7 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,3 % 3,5 % | 1,6 % 2,0 % | 1,0 % 1,4 % | 2,3 % 1,8 % | 1,4 % 1,8 % | 2,2 % 2,1 % | +0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Gnesta 85,8% · Södertälje 74,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

