Gnesta vs Strängnäs — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
61
Trygghet
55
60
Ekonomi
78
36
Boende
88
47
Utbildning
60
13
Hälsa & vård
52
61
Livsmiljö
80
Nyckeltal
11 343 stInvånare39 387 st
32,95%Skatt inkl. region32,50%
44,8 årMedelålder43,8 år
22 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)26 200 kr/m²
684 per 100 000 invVåldsbrott854 per 100 000 inv
4,4%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 450 000 kr
1 700 000 kr
3 650 000 kr
3 800 000 kr
2 750 000 kr
2 650 000 kr
Utbildning
233,0Meritvärde åk 9236,0
86,8%Behöriga till yrkesprogram85,9%
80,2%Behöriga till NV/teknik81,4%
82,3%Behöriga lärare83,8%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
82%Tillgång till sjukvård81%
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto+0,3%
-1,0%Befolkningstillväxt+0,2%
9,7VAB-dagar per förälder7,7
24,4Barn i idrott29,6
83,1%Inskrivna i förskola89,0%
13,1Barngruppsstorlek 1–3 år11,2
5,1Barn per anställd5,4
34,5%Behöriga förskollärare45,9%
Jobb & arbetsmarknad
81,8%Sysselsättningsgrad82,8%
396 700 krMedianinkomst415 100 kr
73,0Nöjdhet med företagsklimat76,3
59%Invånare som pendlar48%
Trygghet
46Kommunindex för trygghet32
18,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
3,7%Brottsoro påverkar livskvalitet7,8%
9,2%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt97%
69%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
2,3 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
81%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
48%Kultur- och nöjesliv48%
1 415 krKultursatsning1 436 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande81%
22,7%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
1591 hSoltimmar/år1774 h
586 mmRegn/år573 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 761 krSkola & förskola32 512 kr
16 136 krÄldreomsorg12 365 kr
9 491 krFunktionsnedsättning & LSS7 327 kr
6 106 krInfrastruktur & miljö5 987 kr
4 102 krKultur & fritid3 985 kr
4 068 krIndivid & familjeomsorg5 724 kr
1 058 krPolitisk verksamhet782 kr
157 krÖvrig verksamhet509 kr
0 krHälso- och sjukvård47 kr
Investeringar · Mkr
61 MkrTotal investering331 Mkr
13 MkrByggnader & mark34 Mkr
14 MkrMaskiner & inventarier63 Mkr
34 MkrEntrepr. & konsulter235 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,9%24,5%
M19,6%23,8%
SD19,1%21,2%
C6,9%6,5%
V7,3%5,2%
KD5,4%6,0%
L4,1%5,9%
MP9,4%5,2%
S25,9%
SD19,1%85,8%Deltagart86,0%
Kommunval 2026
S19,8%23,1%
M22,9%31,8%
SD14,2%15,7%
C9,2%4,8%
V8,5%5,8%
KD4,0%4,3%
L0,4%3,5%
MP20,8%4,6%
S19,8%
SD14,2%83,5%Deltagart83,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,2-2,7
M+0,20,0
SD-3,0-2,2
C-0,7-0,2
V+0,4+1,2
KD+1,1+1,0
L+1,2+1,3
MP+3,2+1,0
S-3,2-2,7
SD-3,0-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

