Gnesta vs Strängnäs — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GnestaSträngnäs
25,9%
S24,5%
19,6%
23,8%
19,1%
SD21,2%
6,9%
6,5%
7,3%
5,2%
5,4%
6,0%
4,1%
5,9%
9,4%
5,2%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 86,0%
Kommun 2026
GnestaSträngnäs
19,8%
S23,1%
22,9%
31,8%
14,2%
SD15,7%
9,2%
4,8%
8,5%
5,8%
4,0%
4,3%
0,4%
3,5%
20,8%
4,6%
Valdeltagande 83,5%Valdeltagande 83,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gnesta, den ljusare undre är Strängnäs. Skillnaden är Gnesta minus Strängnäs i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,1 % 32,4 % | 29,5 % 35,2 % | 23,4 % 28,8 % | 20,2 % 26,7 % | 19,4 % 23,8 % | 19,6 % 23,8 % | -4,2 |
| S | 34,5 % 32,5 % | 28,7 % 26,8 % | 30,3 % 27,5 % | 25,8 % 23,6 % | 29,1 % 27,2 % | 25,9 % 24,5 % | +1,5 |
| SD | 2,5 % 2,2 % | 6,0 % 6,3 % | 13,2 % 14,7 % | 18,8 % 19,8 % | 22,2 % 23,4 % | 19,1 % 21,2 % | -2,1 |
| C | 11,3 % 7,6 % | 8,9 % 6,7 % | 8,7 % 5,5 % | 10,7 % 8,0 % | 7,6 % 6,7 % | 6,9 % 6,5 % | +0,4 |
| MP | 7,3 % 4,7 % | 9,8 % 6,7 % | 7,7 % 5,9 % | 5,4 % 3,9 % | 6,2 % 4,2 % | 9,4 % 5,2 % | +4,2 |
| V | 4,9 % 3,7 % | 5,7 % 4,2 % | 5,9 % 4,6 % | 8,3 % 6,0 % | 6,9 % 4,0 % | 7,3 % 5,2 % | +2,1 |
| L | 5,5 % 8,3 % | 5,8 % 7,7 % | 3,3 % 5,4 % | 3,5 % 4,9 % | 3,0 % 4,6 % | 4,1 % 5,9 % | -1,7 |
| KD | 5,6 % 6,7 % | 4,0 % 5,4 % | 2,9 % 4,9 % | 5,1 % 5,9 % | 4,3 % 4,9 % | 5,4 % 6,0 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 3,6 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,3 % 2,0 % | 1,6 % 1,0 % | 1,0 % 0,7 % | 2,3 % 1,2 % | 1,4 % 1,3 % | 2,2 % 1,8 % | +0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD19,1%21,2%-2,1ppValdeltagande: Gnesta 85,8% · Strängnäs 86,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

