Gnosjö vs Gislaved — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
82
Trygghet
70
38
Ekonomi
40
47
Boende
28
52
Utbildning
24
70
Hälsa & vård
56
57
Livsmiljö
72
Nyckeltal
9 010 stInvånare28 641 st
34,00%Skatt inkl. region33,75%
44,1 årMedelålder43,6 år
7 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 600 kr/m²
739 per 100 000 invVåldsbrott875 per 100 000 inv
4,3%Ungdomsarbetslöshet4,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
450 000 kr
1 550 000 kr
1 450 000 kr
850 000 kr
1 400 000 kr
Utbildning
212,1Meritvärde åk 9216,8
72,4%Behöriga till yrkesprogram77,5%
71,4%Behöriga till NV/teknik64,5%
84,8%Behöriga lärare81,2%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården80,5
82%Tillgång till sjukvård80%
76%Upplever rimlig väntetid76%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-1,1%Inrikes flyttnetto-0,5%
-1,3%Befolkningstillväxt-1,0%
6,9VAB-dagar per förälder7,5
15,6Barn i idrott27,8
86,4%Inskrivna i förskola88,9%
10,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
4,4Barn per anställd4,8
65,8%Behöriga förskollärare44,4%
Jobb & arbetsmarknad
85,3%Sysselsättningsgrad83,4%
387 300 krMedianinkomst387 400 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat71,4
29%Invånare som pendlar23%
Trygghet
65Kommunindex för trygghet56
28,0%Känner sig otrygga kvällstid29,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitet10,3%
6,4%Anmälda brott per invånare10,1%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt97%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv62%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur2,1 km
84%Skötsel av naturområden73%
Kultur & fritid
26%Kultur- och nöjesliv47%
1 139 krKultursatsning2 131 kr
66%Bibliotek & kulturfrämjande77%
9,9%Elever i kulturskola9,7%
Klimat
1907 hSoltimmar/år1737 h
740 mmRegn/år804 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 458 krSkola & förskola33 186 kr
14 071 krÄldreomsorg15 862 kr
8 016 krFunktionsnedsättning & LSS9 006 kr
4 757 krInfrastruktur & miljö6 132 kr
4 661 krIndivid & familjeomsorg4 757 kr
3 921 krKultur & fritid4 476 kr
1 134 krPolitisk verksamhet1 005 kr
867 krÖvrig verksamhet358 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
31 MkrTotal investering184 Mkr
0 MkrByggnader & mark13 Mkr
13 MkrMaskiner & inventarier52 Mkr
19 MkrEntrepr. & konsulter87 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,2%25,7%
M20,0%20,4%
SD22,7%23,2%
C6,3%6,7%
V4,4%7,2%
KD14,4%8,9%
L4,4%4,3%
MP2,2%2,3%
S23,2%
SD22,7%81,9%Deltagart82,3%
Kommunval 2026
S24,5%17,8%
M20,7%20,1%
SD16,7%11,5%
C16,8%7,1%
V5,0%6,2%
KD15,4%4,5%
L0,6%2,0%
MP0,3%1,2%
S24,5%
SD16,7%77,5%Deltagart79,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,4-3,3
M-0,6+1,0
SD-3,8-4,3
C-0,9-0,3
V+1,8+3,7
KD+1,4+1,1
L+1,4+1,3
MP+0,5+0,4
S-1,4-3,3
SD-3,8-4,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

