Grums vs Kil — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
51
Trygghet
80
15
Ekonomi
25
59
Boende
73
56
Utbildning
76
23
Hälsa & vård
31
48
Livsmiljö
59
Nyckeltal
8 854 stInvånare12 024 st
34,78%Skatt inkl. region34,63%
46,3 årMedelålder44,4 år
5 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 700 kr/m²
1 042 per 100 000 invVåldsbrott482 per 100 000 inv
7,2%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
350 000 kr
650 000 kr
1 350 000 kr
2 100 000 kr
1 350 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
211,9Meritvärde åk 9220,6
79,5%Behöriga till yrkesprogram89,9%
73,5%Behöriga till NV/teknik81,2%
87,0%Behöriga lärare90,3%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
89%Tillgång till sjukvårdSaknar data
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto+0,1%
-1,7%Befolkningstillväxt-0,3%
7,7VAB-dagar per förälder8,1
31,8Barn i idrott29,8
85,4%Inskrivna i förskola84,3%
11,6Barngruppsstorlek 1–3 år10,6
5,0Barn per anställd5,2
62,9%Behöriga förskollärare72,6%
Jobb & arbetsmarknad
79,7%Sysselsättningsgrad85,4%
379 800 krMedianinkomst400 200 kr
79,0Nöjdhet med företagsklimat80,2
48%Invånare som pendlar59%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet64
17,0%Känner sig otrygga kvällstid13,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,4%Anmälda brott per invånare5,0%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
73%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,3 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
89%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
26%Kultur- och nöjeslivSaknar data
759 krKultursatsning1 209 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
Saknar dataElever i kulturskola20,0%
Klimat
2053 hSoltimmar/år2199 h
796 mmRegn/år841 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 479 krSkola & förskola32 947 kr
18 450 krÄldreomsorg15 813 kr
8 626 krIndivid & familjeomsorg5 906 kr
7 657 krFunktionsnedsättning & LSS9 387 kr
5 765 krInfrastruktur & miljö5 097 kr
2 739 krKultur & fritid3 074 kr
922 krPolitisk verksamhet786 kr
204 krÖvrig verksamhet621 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
43 MkrTotal investering157 Mkr
5 MkrByggnader & mark2 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
29 MkrEntrepr. & konsulter145 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,5%28,9%
M16,8%20,5%
SD26,6%23,1%
C4,3%5,9%
V4,4%4,1%
KD6,5%7,2%
L3,3%4,4%
MP2,4%3,8%
S33,5%
SD26,6%82,8%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S41,2%33,1%
M22,5%22,2%
SD21,2%20,0%
C5,5%11,1%
V4,3%3,8%
KD2,2%3,8%
L0,6%1,2%
MP2,4%4,6%
S41,2%
SD21,2%80,4%Deltagart86,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,4-3,4
M+2,5+4,0
SD-2,9-4,6
C-0,8-0,6
V+0,1+0,3
KD+2,1+1,7
L+1,5+1,0
MP+0,6+0,4
S-4,4-3,4
SD-2,9-4,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

