Grums vs Kil — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GrumsKil
33,5%
S28,9%
16,8%
20,5%
26,6%
SD23,1%
4,3%
5,9%
4,4%
4,1%
6,5%
7,2%
3,3%
4,4%
2,4%
3,8%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
GrumsKil
41,2%
S33,1%
22,5%
22,2%
21,2%
SD20,0%
5,5%
11,1%
4,3%
3,8%
2,2%
3,8%
0,6%
1,2%
2,4%
4,6%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 86,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Grums, den ljusare undre är Kil. Skillnaden är Grums minus Kil i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,0 % 41,7 % | 48,8 % 38,0 % | 48,0 % 38,8 % | 41,2 % 31,9 % | 37,9 % 32,4 % | 33,5 % 28,9 % | +4,6 |
| SD | 2,7 % 3,3 % | 5,5 % 4,7 % | 14,9 % 14,6 % | 23,2 % 21,3 % | 29,4 % 27,8 % | 26,6 % 23,1 % | +3,4 |
| M | 16,3 % 21,0 % | 20,9 % 26,0 % | 15,2 % 18,7 % | 12,8 % 16,1 % | 14,3 % 16,5 % | 16,8 % 20,5 % | -3,7 |
| C | 9,5 % 11,0 % | 7,3 % 9,1 % | 7,4 % 8,5 % | 7,0 % 10,2 % | 5,1 % 6,5 % | 4,3 % 5,9 % | -1,6 |
| KD | 5,4 % 6,5 % | 3,4 % 5,1 % | 3,0 % 4,2 % | 4,7 % 5,8 % | 4,4 % 5,5 % | 6,5 % 7,2 % | -0,7 |
| V | 6,4 % 5,2 % | 5,3 % 5,2 % | 4,3 % 5,2 % | 5,5 % 6,0 % | 4,3 % 3,8 % | 4,4 % 4,1 % | +0,3 |
| L | 3,3 % 6,0 % | 3,9 % 5,6 % | 2,4 % 3,3 % | 2,2 % 4,6 % | 1,8 % 3,4 % | 3,3 % 4,4 % | -1,1 |
| MP | 2,3 % 3,4 % | 3,7 % 5,3 % | 2,9 % 4,5 % | 1,7 % 3,1 % | 1,8 % 3,4 % | 2,4 % 3,8 % | -1,4 |
| ÖVR | 2,1 % 1,9 % | 1,3 % 1,0 % | 0,9 % 0,7 % | 1,8 % 1,0 % | 1,0 % 0,7 % | 2,3 % 2,0 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S33,5%28,9%+4,6pp
SD26,6%23,1%+3,4ppValdeltagande: Grums 82,8% · Kil 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

