Habo vs Hjo — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
89
Trygghet
66
60
Ekonomi
53
72
Boende
80
81
Utbildning
54
72
Hälsa & vård
27
74
Livsmiljö
60
Nyckeltal
13 511 stInvånare9 322 st
33,93%Skatt inkl. region33,48%
39,5 årMedelålder45,7 år
20 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 600 kr/m²
378 per 100 000 invVåldsbrott471 per 100 000 inv
3,9%Ungdomsarbetslöshet4,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 300 000 kr
700 000 kr
3 100 000 kr
2 350 000 kr
1 450 000 kr
1 200 000 kr
Utbildning
227,2Meritvärde åk 9228,2
88,2%Behöriga till yrkesprogram86,7%
82,3%Behöriga till NV/teknik85,7%
94,8%Behöriga lärare83,3%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvård92%
76%Upplever rimlig väntetid58%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,4%Befolkningstillväxt-0,3%
6,5VAB-dagar per förälder8,4
32,0Barn i idrott22,8
83,3%Inskrivna i förskola90,1%
11,8Barngruppsstorlek 1–3 år13,8
5,3Barn per anställd4,9
71,9%Behöriga förskollärare55,0%
Jobb & arbetsmarknad
89,6%Sysselsättningsgrad84,0%
425 600 krMedianinkomst395 700 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
64%Invånare som pendlar48%
Trygghet
59Kommunindex för trygghet55
14,0%Känner sig otrygga kvällstid13,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
5,1%Anmälda brott per invånare7,4%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt98%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv75%
0,8 kmAvstånd till skyddad natur1,1 km
Saknar dataSkötsel av naturområden93%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv62%
1 097 krKultursatsning1 160 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande85%
27,2%Elever i kulturskola16,5%
Klimat
2200 hSoltimmar/år1872 h
525 mmRegn/år500 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
41 356 krSkola & förskola33 881 kr
11 340 krÄldreomsorg18 726 kr
6 003 krFunktionsnedsättning & LSS7 536 kr
5 801 krInfrastruktur & miljö5 609 kr
2 833 krKultur & fritid2 758 kr
2 726 krIndivid & familjeomsorg4 674 kr
735 krPolitisk verksamhet824 kr
457 krÖvrig verksamhet585 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
107 MkrTotal investering50 Mkr
2 MkrByggnader & mark0 Mkr
10 MkrMaskiner & inventarier11 Mkr
88 MkrEntrepr. & konsulter34 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 50% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,8%26,2%
M21,6%20,5%
SD22,4%20,5%
C7,3%6,4%
V3,2%4,4%
KD12,8%9,6%
L4,6%5,0%
MP3,9%5,5%
S22,8%
SD22,4%91,7%Deltagart88,2%
Kommunval 2026
S24,2%24,4%
M29,1%34,4%
SD15,3%14,3%
C5,2%6,1%
V3,1%4,8%
KD11,8%7,2%
L0,9%1,1%
MP2,9%7,5%
S24,2%
SD15,3%89,9%Deltagart86,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,5-3,3
M+1,2+1,8
SD-1,4-2,1
C+0,3-0,2
V+0,5+0,4
KD+1,6+0,2
L+0,7+1,6
MP+0,7+1,1
S-3,5-3,3
SD-1,4-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

