Hoppa till innehållet

Habo vs Hjo — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HaboHjo
22,8%
S
26,2%
21,6%
M
20,5%
22,4%
SD
20,5%
7,3%
C
6,4%
3,2%
V
4,4%
12,8%
KD
9,6%
4,6%
L
5,0%
3,9%
MP
5,5%
Valdeltagande 91,7%Valdeltagande 88,2%

Kommun 2026

HaboHjo
24,2%
S
24,4%
29,1%
M
34,4%
15,3%
SD
14,3%
5,2%
C
6,1%
3,1%
V
4,8%
11,8%
KD
7,2%
0,9%
L
1,1%
2,9%
MP
7,5%
Valdeltagande 89,9%Valdeltagande 86,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Habo, den ljusare undre är Hjo. Skillnaden är Habo minus Hjo i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,7 %
35,5 %
27,0 %
30,8 %
27,7 %
30,8 %
23,7 %
27,4 %
26,3 %
29,5 %
22,8 %
26,2 %
-3,4
M
24,8 %
25,6 %
30,3 %
28,8 %
22,7 %
23,0 %
19,7 %
18,6 %
20,5 %
18,6 %
21,6 %
20,5 %
+1,1
SD
3,4 %
3,0 %
6,1 %
5,2 %
15,4 %
14,5 %
20,0 %
19,5 %
23,8 %
22,6 %
22,4 %
20,5 %
+1,9
KD
19,4 %
10,1 %
16,4 %
8,4 %
13,4 %
6,4 %
15,1 %
9,6 %
11,1 %
9,4 %
12,8 %
9,6 %
+3,1
C
7,0 %
9,1 %
5,5 %
7,3 %
6,5 %
7,8 %
8,8 %
9,8 %
7,0 %
6,6 %
7,3 %
6,4 %
+0,9
L
5,6 %
5,9 %
6,0 %
7,5 %
3,7 %
5,1 %
4,2 %
4,0 %
3,8 %
3,5 %
4,6 %
5,0 %
-0,5
MP
3,2 %
4,4 %
5,2 %
6,6 %
5,4 %
5,5 %
3,4 %
3,6 %
3,3 %
4,4 %
3,9 %
5,5 %
-1,6
V
3,4 %
4,4 %
3,1 %
4,6 %
3,2 %
4,6 %
3,9 %
6,2 %
2,8 %
4,0 %
3,2 %
4,4 %
-1,2
ÖVR
1,5 %
2,0 %
0,5 %
0,8 %
0,8 %
0,6 %
1,1 %
1,2 %
1,4 %
1,3 %
1,4 %
1,7 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,8 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,8%26,2%-3,4pp
KD12,8%9,6%+3,1pp

Valdeltagande: Habo 91,7% · Hjo 88,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad