Habo vs Tidaholm — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
89
Trygghet
62
60
Ekonomi
49
72
Boende
88
81
Utbildning
72
72
Hälsa & vård
12
74
Livsmiljö
45
Nyckeltal
13 511 stInvånare12 736 st
33,93%Skatt inkl. region33,55%
39,5 årMedelålder44,8 år
20 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 700 kr/m²
378 per 100 000 invVåldsbrott736 per 100 000 inv
3,9%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 300 000 kr
300 000 kr
3 100 000 kr
1 750 000 kr
1 450 000 kr
900 000 kr
Utbildning
227,2Meritvärde åk 9216,1
88,2%Behöriga till yrkesprogram90,2%
82,3%Behöriga till NV/teknik73,4%
94,8%Behöriga lärare85,9%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården79,6
Saknar dataTillgång till sjukvård92%
76%Upplever rimlig väntetid58%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,5%
+0,4%Befolkningstillväxt-0,5%
6,5VAB-dagar per förälder7,7
32,0Barn i idrott38,7
83,3%Inskrivna i förskola88,0%
11,8Barngruppsstorlek 1–3 år10,8
5,3Barn per anställd4,7
71,9%Behöriga förskollärare44,7%
Jobb & arbetsmarknad
89,6%Sysselsättningsgrad84,2%
425 600 krMedianinkomst390 200 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat77,6
64%Invånare som pendlar39%
Trygghet
59Kommunindex för trygghet65
14,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet2,8%
5,1%Anmälda brott per invånare7,5%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv70%
0,8 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
Saknar dataSkötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv65%
1 097 krKultursatsning1 865 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande85%
27,2%Elever i kulturskola12,5%
Klimat
2200 hSoltimmar/år1758 h
525 mmRegn/år562 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
41 356 krSkola & förskola31 705 kr
11 340 krÄldreomsorg16 133 kr
6 003 krFunktionsnedsättning & LSS9 657 kr
5 801 krInfrastruktur & miljö5 012 kr
2 833 krKultur & fritid3 662 kr
2 726 krIndivid & familjeomsorg4 144 kr
735 krPolitisk verksamhet1 229 kr
457 krÖvrig verksamhet571 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
107 MkrTotal investering102 Mkr
2 MkrByggnader & mark0 Mkr
10 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
88 MkrEntrepr. & konsulter90 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,8%33,0%
M21,6%14,7%
SD22,4%24,3%
C7,3%4,6%
V3,2%4,2%
KD12,8%9,6%
L4,6%4,3%
MP3,9%3,4%
S22,8%
SD22,4%91,7%Deltagart86,9%
Kommunval 2026
S24,2%35,5%
M29,1%12,8%
SD15,3%17,8%
C5,2%3,7%
V3,1%4,5%
KD11,8%9,6%
L0,9%7,2%
MP2,9%3,1%
S24,2%
SD15,3%89,9%Deltagart85,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,5-2,1
M+1,2+1,0
SD-1,4-3,4
C+0,3-0,6
V+0,5+0,2
KD+1,6+2,0
L+0,7+1,2
MP+0,7+0,9
S-3,5-2,1
SD-1,4-3,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

