Hoppa till innehållet

Habo vs Tidaholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HaboTidaholm
22,8%
S
33,0%
21,6%
M
14,7%
22,4%
SD
24,3%
7,3%
C
4,6%
3,2%
V
4,2%
12,8%
KD
9,6%
4,6%
L
4,3%
3,9%
MP
3,4%
Valdeltagande 91,7%Valdeltagande 86,9%

Kommun 2026

HaboTidaholm
24,2%
S
35,5%
29,1%
M
12,8%
15,3%
SD
17,8%
5,2%
C
3,7%
3,1%
V
4,5%
11,8%
KD
9,6%
0,9%
L
7,2%
2,9%
MP
3,1%
Valdeltagande 89,9%Valdeltagande 85,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Habo, den ljusare undre är Tidaholm. Skillnaden är Habo minus Tidaholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,7 %
48,7 %
27,0 %
43,8 %
27,7 %
43,8 %
23,7 %
37,8 %
26,3 %
35,1 %
22,8 %
33,0 %
-10,2
M
24,8 %
17,3 %
30,3 %
22,0 %
22,7 %
15,2 %
19,7 %
13,5 %
20,5 %
13,7 %
21,6 %
14,7 %
+6,9
SD
3,4 %
3,3 %
6,1 %
6,2 %
15,4 %
16,7 %
20,0 %
21,5 %
23,8 %
27,6 %
22,4 %
24,3 %
-1,9
KD
19,4 %
7,2 %
16,4 %
5,2 %
13,4 %
4,2 %
15,1 %
7,0 %
11,1 %
7,6 %
12,8 %
9,6 %
+3,1
C
7,0 %
8,6 %
5,5 %
6,8 %
6,5 %
6,3 %
8,8 %
7,4 %
7,0 %
5,3 %
7,3 %
4,6 %
+2,7
L
5,6 %
4,2 %
6,0 %
5,0 %
3,7 %
2,9 %
4,2 %
3,4 %
3,8 %
3,1 %
4,6 %
4,3 %
+0,3
V
3,4 %
5,6 %
3,1 %
5,4 %
3,2 %
4,6 %
3,9 %
5,7 %
2,8 %
4,0 %
3,2 %
4,2 %
-1,0
MP
3,2 %
3,0 %
5,2 %
4,8 %
5,4 %
4,4 %
3,4 %
2,6 %
3,3 %
2,6 %
3,9 %
3,4 %
+0,5
ÖVR
1,5 %
2,0 %
0,5 %
0,8 %
0,8 %
0,7 %
1,1 %
1,1 %
1,4 %
1,1 %
1,4 %
1,8 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,8%33,0%-10,2pp
M21,6%14,7%+6,9pp
C7,3%4,6%+2,7pp
KD12,8%9,6%+3,1pp

Valdeltagande: Habo 91,7% · Tidaholm 86,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad