Håbo vs Knivsta — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
69
Trygghet
84
72
Ekonomi
79
56
Boende
63
41
Utbildning
83
68
Hälsa & vård
76
64
Livsmiljö
76
Nyckeltal
23 252 stInvånare21 733 st
33,30%Skatt inkl. region32,62%
41,2 årMedelålder37,8 år
25 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)28 000 kr/m²
844 per 100 000 invVåldsbrott657 per 100 000 inv
4,5%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
1 800 000 kr
3 950 000 kr
4 450 000 kr
2 750 000 kr
3 500 000 kr
Utbildning
233,1Meritvärde åk 9236,9
86,4%Behöriga till yrkesprogram89,0%
75,2%Behöriga till NV/teknik83,3%
88,2%Behöriga lärare92,0%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården81,3
90%Tillgång till sjukvård90%
61%Upplever rimlig väntetid61%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+1,1%Inrikes flyttnetto+1,8%
+1,2%Befolkningstillväxt+2,5%
8,9VAB-dagar per förälder7,2
29,5Barn i idrott27,7
89,0%Inskrivna i förskola81,3%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år7,4
5,1Barn per anställd4,8
33,2%Behöriga förskollärare37,8%
Jobb & arbetsmarknad
85,3%Sysselsättningsgrad86,9%
437 100 krMedianinkomst451 100 kr
73,6Nöjdhet med företagsklimat78,5
67%Invånare som pendlar75%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet55
29,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
11,6%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,6%Anmälda brott per invånare9,0%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
2,1 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
80%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
18%Kultur- och nöjesliv55%
950 krKultursatsning794 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande80%
10,3%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1920 hSoltimmar/år2033 h
542 mmRegn/år535 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 806 krSkola & förskola39 908 kr
12 867 krÄldreomsorg7 757 kr
7 861 krFunktionsnedsättning & LSS6 715 kr
5 237 krIndivid & familjeomsorg3 914 kr
5 037 krInfrastruktur & miljö4 226 kr
3 782 krKultur & fritid4 409 kr
838 krPolitisk verksamhet901 kr
283 krHälso- och sjukvård0 kr
−89 krÖvrig verksamhet29 kr
Investeringar · Mkr
219 MkrTotal investering200 Mkr
0 MkrByggnader & mark6 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier7 Mkr
197 MkrEntrepr. & konsulter187 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,2%22,7%
M25,0%20,8%
SD25,1%16,7%
C4,9%8,8%
V4,8%6,4%
KD7,2%9,2%
L5,5%6,4%
MP3,5%7,3%
S22,2%
SD25,1%85,1%Deltagart88,5%
Kommunval 2026
S18,1%15,2%
M21,2%12,9%
SD17,4%11,8%
C3,9%5,9%
V4,5%6,5%
KD3,9%6,7%
L5,2%2,4%
MP3,5%5,8%
S18,1%
SD17,4%82,1%Deltagart85,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-2,3
M+1,2-0,2
SD-3,3-2,9
C-0,3+1,1
V+0,9+1,8
KD+1,2+0,7
L+1,2+0,7
MP+0,7+1,0
S-2,3-2,3
SD-3,3-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

