Håbo vs Knivsta — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HåboKnivsta
22,2%
S22,7%
25,0%
20,8%
25,1%
SD16,7%
4,9%
8,8%
4,8%
6,4%
7,2%
9,2%
5,5%
6,4%
3,5%
7,3%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 88,5%
Kommun 2026
HåboKnivsta
18,1%
S15,2%
21,2%
12,9%
17,4%
SD11,8%
3,9%
5,9%
4,5%
6,5%
3,9%
6,7%
5,2%
2,4%
3,5%
5,8%
Valdeltagande 82,1%Valdeltagande 85,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Håbo, den ljusare undre är Knivsta. Skillnaden är Håbo minus Knivsta i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 39,6 % 34,0 % | 42,6 % 38,3 % | 33,8 % 30,6 % | 26,6 % 23,3 % | 23,8 % 21,1 % | 25,0 % 20,8 % | +4,1 |
| S | 28,8 % 24,3 % | 24,9 % 19,1 % | 25,7 % 21,7 % | 21,1 % 20,8 % | 24,5 % 25,0 % | 22,2 % 22,7 % | -0,5 |
| SD | 2,4 % 2,5 % | 5,9 % 4,4 % | 14,8 % 10,8 % | 24,2 % 16,9 % | 28,4 % 19,5 % | 25,1 % 16,7 % | +8,4 |
| C | 6,0 % 10,1 % | 5,0 % 9,2 % | 4,9 % 8,0 % | 7,1 % 10,7 % | 5,2 % 7,8 % | 4,9 % 8,8 % | -3,9 |
| L | 6,8 % 9,9 % | 7,2 % 9,5 % | 4,9 % 6,5 % | 5,3 % 7,2 % | 4,3 % 5,6 % | 5,5 % 6,4 % | -0,8 |
| KD | 6,3 % 8,0 % | 4,7 % 7,1 % | 4,3 % 6,7 % | 6,5 % 8,6 % | 6,0 % 8,5 % | 7,2 % 9,2 % | -2,0 |
| MP | 4,0 % 5,5 % | 5,5 % 7,4 % | 5,6 % 8,0 % | 2,8 % 5,4 % | 2,8 % 6,2 % | 3,5 % 7,3 % | -3,8 |
| V | 3,6 % 3,6 % | 3,1 % 3,5 % | 3,4 % 3,9 % | 5,2 % 5,4 % | 3,9 % 4,7 % | 4,8 % 6,4 % | -1,7 |
| ÖVR | 2,7 % 2,2 % | 1,1 % 1,4 % | 1,1 % 1,1 % | 1,2 % 1,6 % | 1,1 % 1,6 % | 1,8 % 1,7 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD25,1%16,7%+8,4ppValdeltagande: Håbo 85,1% · Knivsta 88,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

