Håbo vs Upplands-Bro — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
69
Trygghet
49
72
Ekonomi
80
56
Boende
19
41
Utbildning
40
68
Hälsa & vård
79
64
Livsmiljö
72
Nyckeltal
23 252 stInvånare33 333 st
33,30%Skatt inkl. region31,73%
41,2 årMedelålder38,5 år
25 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 800 kr/m²
844 per 100 000 invVåldsbrott1 063 per 100 000 inv
4,5%Ungdomsarbetslöshet5,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
1 700 000 kr
3 950 000 kr
4 550 000 kr
2 750 000 kr
2 900 000 kr
Utbildning
233,1Meritvärde åk 9230,8
86,4%Behöriga till yrkesprogram81,2%
75,2%Behöriga till NV/teknik77,1%
88,2%Behöriga lärare82,6%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården80,4
90%Tillgång till sjukvård88%
61%Upplever rimlig väntetid64%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+1,1%Inrikes flyttnetto+0,7%
+1,2%Befolkningstillväxt+1,4%
8,9VAB-dagar per förälder8,3
29,5Barn i idrott21,8
89,0%Inskrivna i förskola85,1%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år12,2
5,1Barn per anställd5,8
33,2%Behöriga förskollärare38,5%
Jobb & arbetsmarknad
85,3%Sysselsättningsgrad81,0%
437 100 krMedianinkomst398 900 kr
73,6Nöjdhet med företagsklimat72,6
67%Invånare som pendlar69%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet55
29,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
11,6%Brottsoro påverkar livskvalitet12,6%
10,6%Anmälda brott per invånare12,9%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
2,1 kmAvstånd till skyddad natur1,3 km
80%Skötsel av naturområden81%
Kultur & fritid
18%Kultur- och nöjesliv43%
950 krKultursatsning1 328 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande81%
10,3%Elever i kulturskola15,3%
Klimat
1920 hSoltimmar/år1832 h
542 mmRegn/år538 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
34 806 krSkola & förskola33 904 kr
12 867 krÄldreomsorg10 224 kr
7 861 krFunktionsnedsättning & LSS6 559 kr
5 237 krIndivid & familjeomsorg3 093 kr
5 037 krInfrastruktur & miljö5 045 kr
3 782 krKultur & fritid3 384 kr
838 krPolitisk verksamhet901 kr
283 krHälso- och sjukvård0 kr
−89 krÖvrig verksamhet822 kr
Investeringar · Mkr
219 MkrTotal investering1 255 Mkr
0 MkrByggnader & mark1 034 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
197 MkrEntrepr. & konsulter201 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,2%29,2%
M25,0%20,5%
SD25,1%18,1%
C4,9%5,0%
V4,8%10,5%
KD7,2%5,9%
L5,5%5,1%
MP3,5%3,8%
S22,2%
SD25,1%85,1%Deltagart81,9%
Kommunval 2026
S18,1%33,4%
M21,2%21,3%
SD17,4%15,3%
C3,9%4,8%
V4,5%11,1%
KD3,9%5,5%
L5,2%4,4%
MP3,5%3,6%
S18,1%
SD17,4%82,1%Deltagart76,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3+1,0
M+1,2-0,9
SD-3,3-4,7
C-0,3-0,4
V+0,9+3,5
KD+1,2+0,4
L+1,2+0,7
MP+0,7+0,4
S-2,3+1,0
SD-3,3-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

