Håbo vs Upplands-Bro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HåboUpplands-Bro
22,2%
S29,2%
25,0%
20,5%
25,1%
SD18,1%
4,9%
5,0%
4,8%
10,5%
7,2%
5,9%
5,5%
5,1%
3,5%
3,8%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 81,9%
Kommun 2026
HåboUpplands-Bro
18,1%
S33,4%
21,2%
21,3%
17,4%
SD15,3%
3,9%
4,8%
4,5%
11,1%
3,9%
5,5%
5,2%
4,4%
3,5%
3,6%
Valdeltagande 82,1%Valdeltagande 76,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Håbo, den ljusare undre är Upplands-Bro. Skillnaden är Håbo minus Upplands-Bro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 39,6 % 31,9 % | 42,6 % 35,0 % | 33,8 % 27,3 % | 26,6 % 23,2 % | 23,8 % 21,4 % | 25,0 % 20,5 % | +4,4 |
| S | 28,8 % 32,4 % | 24,9 % 27,7 % | 25,7 % 29,6 % | 21,1 % 26,2 % | 24,5 % 28,2 % | 22,2 % 29,2 % | -7,0 |
| SD | 2,4 % 2,6 % | 5,9 % 5,2 % | 14,8 % 12,3 % | 24,2 % 20,1 % | 28,4 % 22,8 % | 25,1 % 18,1 % | +7,0 |
| V | 3,6 % 5,7 % | 3,1 % 4,5 % | 3,4 % 4,9 % | 5,2 % 6,7 % | 3,9 % 7,0 % | 4,8 % 10,5 % | -5,7 |
| KD | 6,3 % 8,4 % | 4,7 % 7,0 % | 4,3 % 5,7 % | 6,5 % 7,5 % | 6,0 % 5,5 % | 7,2 % 5,9 % | +1,3 |
| L | 6,8 % 7,7 % | 7,2 % 8,2 % | 4,9 % 6,7 % | 5,3 % 5,4 % | 4,3 % 4,3 % | 5,5 % 5,1 % | +0,5 |
| C | 6,0 % 4,4 % | 5,0 % 4,2 % | 4,9 % 4,0 % | 7,1 % 6,0 % | 5,2 % 5,3 % | 4,9 % 5,0 % | -0,0 |
| MP | 4,0 % 5,0 % | 5,5 % 6,8 % | 5,6 % 6,4 % | 2,8 % 3,3 % | 2,8 % 3,4 % | 3,5 % 3,8 % | -0,3 |
| ÖVR | 2,7 % 1,9 % | 1,1 % 1,4 % | 1,1 % 1,3 % | 1,2 % 1,7 % | 1,1 % 1,9 % | 1,8 % 1,9 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,2%29,2%-7,0pp
SD25,1%18,1%+7,0ppValdeltagande: Håbo 85,1% · Upplands-Bro 81,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

