Hagfors vs Munkfors — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
60
Trygghet
24
14
Ekonomi
35
65
Boende
68
16
Utbildning
28
24
Hälsa & vård
40
19
Livsmiljö
56
Nyckeltal
11 324 stInvånare3 637 st
34,30%Skatt inkl. region34,30%
49,0 årMedelålder47,3 år
800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)200 kr/m²
730 per 100 000 invVåldsbrott1 129 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet3,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
50 000 kr
0 kr
950 000 kr
900 000 kr
800 000 kr
450 000 kr
Utbildning
200,4Meritvärde åk 9188,3
65,0%Behöriga till yrkesprogram42,4%
61,0%Behöriga till NV/teknik36,4%
78,9%Behöriga lärare92,7%
Hälsa & vård
78,8Nöjdhet med vården78,8
Saknar dataTillgång till sjukvårdSaknar data
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-1,1%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,8%Befolkningstillväxt+0,3%
7,9VAB-dagar per förälder8,5
27,0Barn i idrott33,0
86,4%Inskrivna i förskola100,7%
12,5Barngruppsstorlek 1–3 år9,3
5,3Barn per anställd5,6
38,9%Behöriga förskollärare54,0%
Jobb & arbetsmarknad
77,6%Sysselsättningsgrad79,5%
370 800 krMedianinkomst370 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
19%Invånare som pendlar32%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet59
11,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
3,3%Brottsoro påverkar livskvalitet3,2%
7,7%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigtSaknar data
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,3 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
Saknar dataSkötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjeslivSaknar data
1 333 krKultursatsning1 080 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
14,2%Elever i kulturskola4,6%
Klimat
1957 hSoltimmar/år2148 h
899 mmRegn/år890 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
26 964 krSkola & förskola28 194 kr
23 751 krÄldreomsorg22 150 kr
10 687 krFunktionsnedsättning & LSS10 962 kr
6 050 krInfrastruktur & miljö4 950 kr
5 005 krIndivid & familjeomsorg5 208 kr
3 588 krKultur & fritid3 436 kr
1 084 krPolitisk verksamhet1 241 kr
729 krÖvrig verksamhet445 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
205 MkrTotal investering14 Mkr
3 MkrByggnader & mark0 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier1 Mkr
194 MkrEntrepr. & konsulter12 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 37% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S37,9%39,3%
M14,2%14,0%
SD26,1%22,6%
C3,7%4,5%
V4,8%5,7%
KD6,0%5,2%
L3,3%3,4%
MP2,3%3,2%
S37,9%
SD26,1%81,6%Deltagart82,3%
Kommunval 2026
S34,6%54,0%
M3,4%14,4%
SD9,7%10,7%
C3,6%9,9%
V3,6%8,2%
KD0,7%0,7%
L0,5%0,4%
MP1,3%1,4%
S34,6%
SD9,7%75,3%Deltagart75,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-5,3-4,7
M+4,8+3,7
SD-1,6-2,3
C-0,5-1,0
V-0,7+0,6
KD+1,0+0,8
L+1,2+1,0
MP+0,6+1,1
S-5,3-4,7
SD-1,6-2,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

