Hoppa till innehållet

Hagfors vs Munkfors — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HagforsMunkfors
37,9%
S
39,3%
14,2%
M
14,0%
26,1%
SD
22,6%
3,7%
C
4,5%
4,8%
V
5,7%
6,0%
KD
5,2%
3,3%
L
3,4%
2,3%
MP
3,2%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 82,3%

Kommun 2026

HagforsMunkfors
34,6%
S
54,0%
3,4%
M
14,4%
9,7%
SD
10,7%
3,6%
C
9,9%
3,6%
V
8,2%
0,7%
KD
0,7%
0,5%
L
0,4%
1,3%
MP
1,4%
Valdeltagande 75,3%Valdeltagande 75,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hagfors, den ljusare undre är Munkfors. Skillnaden är Hagfors minus Munkfors i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
55,8 %
55,8 %
53,6 %
56,1 %
54,1 %
58,1 %
47,5 %
52,2 %
43,2 %
44,0 %
37,9 %
39,3 %
-1,5
SD
3,7 %
3,2 %
5,3 %
4,9 %
14,3 %
11,4 %
18,0 %
15,4 %
27,6 %
24,9 %
26,1 %
22,6 %
+3,5
M
11,7 %
9,5 %
14,4 %
11,8 %
10,6 %
9,7 %
9,3 %
8,3 %
9,4 %
10,3 %
14,2 %
14,0 %
+0,2
V
11,1 %
9,1 %
9,2 %
6,6 %
6,5 %
4,6 %
8,3 %
6,1 %
5,5 %
5,1 %
4,8 %
5,7 %
-0,9
C
8,3 %
9,7 %
7,1 %
7,3 %
6,6 %
6,2 %
7,9 %
8,1 %
4,3 %
5,6 %
3,7 %
4,5 %
-0,8
KD
3,1 %
2,7 %
2,1 %
2,9 %
2,1 %
2,0 %
4,5 %
3,9 %
5,0 %
4,4 %
6,0 %
5,2 %
+0,8
L
3,1 %
5,5 %
4,0 %
5,9 %
2,1 %
3,5 %
2,3 %
2,9 %
2,1 %
2,4 %
3,3 %
3,4 %
-0,1
MP
1,8 %
2,4 %
2,6 %
2,6 %
1,9 %
2,1 %
1,3 %
1,4 %
1,8 %
2,1 %
2,3 %
3,2 %
-0,9
FI
—
—
—
—
1,1 %
2,1 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,5 %
2,0 %
1,6 %
1,9 %
0,6 %
0,4 %
1,0 %
1,6 %
1,2 %
1,2 %
1,8 %
2,1 %
-0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

SD26,1%22,6%+3,5pp

Valdeltagande: Hagfors 81,6% · Munkfors 82,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad