Hallstahammar vs Kungsör — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
32
Trygghet
56
64
Ekonomi
56
28
Boende
36
21
Utbildning
63
31
Hälsa & vård
51
68
Livsmiljö
52
Nyckeltal
16 600 stInvånare8 550 st
32,69%Skatt inkl. region32,91%
43,6 årMedelålder44,6 år
9 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 000 kr/m²
908 per 100 000 invVåldsbrott789 per 100 000 inv
7,6%Ungdomsarbetslöshet8,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
600 000 kr
650 000 kr
2 350 000 kr
2 150 000 kr
950 000 kr
1 400 000 kr
Utbildning
204,3Meritvärde åk 9215,2
74,3%Behöriga till yrkesprogram86,7%
62,8%Behöriga till NV/teknik74,5%
88,5%Behöriga lärare84,3%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
88%Tillgång till sjukvård91%
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-1,0%
-0,3%Befolkningstillväxt-1,7%
8,7VAB-dagar per förälder8,1
26,1Barn i idrott21,2
88,0%Inskrivna i förskola88,5%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år5,4
4,8Barn per anställd6,1
43,8%Behöriga förskollärare60,7%
Jobb & arbetsmarknad
81,7%Sysselsättningsgrad78,7%
388 300 krMedianinkomst385 100 kr
88,5Nöjdhet med företagsklimat76,4
57%Invånare som pendlar58%
Trygghet
43Kommunindex för trygghet32
32,0%Känner sig otrygga kvällstid26,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet5,0%
11,2%Anmälda brott per invånare8,8%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
75%Nöjdhet idrott & friluftsliv78%
1,0 kmAvstånd till skyddad natur1,7 km
84%Skötsel av naturområden83%
Kultur & fritid
54%Kultur- och nöjesliv43%
1 175 krKultursatsning1 242 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjande84%
11,1%Elever i kulturskola4,4%
Klimat
1880 hSoltimmar/år1945 h
662 mmRegn/år657 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 685 krSkola & förskola33 937 kr
17 591 krÄldreomsorg16 745 kr
10 495 krFunktionsnedsättning & LSS11 919 kr
5 953 krInfrastruktur & miljö5 739 kr
4 975 krIndivid & familjeomsorg5 764 kr
3 598 krKultur & fritid3 741 kr
967 krPolitisk verksamhet1 267 kr
685 krÖvrig verksamhet646 kr
0 krHälso- och sjukvård40 kr
Investeringar · Mkr
212 MkrTotal investering24 Mkr
4 MkrByggnader & mark0 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier1 Mkr
186 MkrEntrepr. & konsulter23 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,4%28,0%
M16,7%18,4%
SD25,4%25,1%
C4,1%5,4%
V7,5%7,5%
KD4,9%5,8%
L4,1%4,6%
MP3,0%2,9%
S32,4%
SD25,4%83,1%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S33,1%30,3%
M21,8%18,7%
SD19,7%22,0%
C4,1%12,2%
V10,2%8,4%
KD3,9%3,8%
L3,6%4,3%
MP3,0%—
S33,1%
SD19,7%80,4%Deltagart83,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-4,1
M+1,9+2,2
SD-2,7-3,9
C-0,3+0,3
V+1,6+3,1
KD+0,0-0,2
L+1,2+0,9
MP+0,4+0,4
S-2,5-4,1
SD-2,7-3,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

