Hoppa till innehållet

Hallstahammar vs Kungsör — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HallstahammarKungsör
32,4%
S
28,0%
16,7%
M
18,4%
25,4%
SD
25,1%
4,1%
C
5,4%
7,5%
V
7,5%
4,9%
KD
5,8%
4,1%
L
4,6%
3,0%
MP
2,9%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

HallstahammarKungsör
33,1%
S
30,3%
21,8%
M
18,7%
19,7%
SD
22,0%
4,1%
C
12,2%
10,2%
V
8,4%
3,9%
KD
3,8%
3,6%
L
4,3%
3,0%
MP
0,0%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 83,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hallstahammar, den ljusare undre är Kungsör. Skillnaden är Hallstahammar minus Kungsör i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,1 %
38,8 %
47,0 %
35,3 %
45,0 %
36,3 %
36,1 %
31,4 %
34,9 %
32,0 %
32,4 %
28,0 %
+4,4
SD
2,8 %
3,2 %
5,7 %
7,1 %
16,6 %
17,5 %
23,3 %
23,9 %
28,2 %
29,0 %
25,4 %
25,1 %
+0,4
M
16,0 %
23,4 %
20,4 %
27,3 %
15,0 %
18,7 %
14,7 %
16,6 %
14,8 %
16,2 %
16,7 %
18,4 %
-1,7
C
5,3 %
10,9 %
3,5 %
6,9 %
3,8 %
7,2 %
5,3 %
8,6 %
4,3 %
5,2 %
4,1 %
5,4 %
-1,4
V
7,5 %
5,8 %
7,3 %
5,7 %
6,1 %
5,0 %
8,0 %
5,8 %
5,9 %
4,5 %
7,5 %
7,5 %
-0,0
KD
7,2 %
5,6 %
4,3 %
4,8 %
3,3 %
4,4 %
5,1 %
5,6 %
4,9 %
6,0 %
4,9 %
5,8 %
-0,9
L
5,9 %
6,1 %
6,1 %
7,0 %
3,8 %
4,9 %
4,0 %
4,4 %
2,9 %
3,7 %
4,1 %
4,6 %
-0,5
MP
3,7 %
3,7 %
4,8 %
5,0 %
4,0 %
3,6 %
2,2 %
2,1 %
2,6 %
2,5 %
3,0 %
2,9 %
+0,1
ÖVR
2,4 %
2,6 %
1,1 %
1,0 %
1,1 %
0,8 %
1,4 %
1,5 %
1,6 %
1,1 %
1,9 %
2,4 %
-0,4
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,4%28,0%+4,4pp

Valdeltagande: Hallstahammar 83,1% · Kungsör 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad