Haninge vs Värmdö — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
23
Trygghet
60
83
Ekonomi
88
10
Boende
11
20
Utbildning
84
69
Hälsa & vård
84
82
Livsmiljö
73
Nyckeltal
101 408 stInvånare46 601 st
31,28%Skatt inkl. region31,31%
39,0 årMedelålder42,4 år
28 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)43 800 kr/m²
1 292 per 100 000 invVåldsbrott671 per 100 000 inv
6,2%Ungdomsarbetslöshet2,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 850 000 kr
2 850 000 kr
5 150 000 kr
6 850 000 kr
3 900 000 kr
4 400 000 kr
Utbildning
223,2Meritvärde åk 9245,0
85,1%Behöriga till yrkesprogram89,9%
81,3%Behöriga till NV/teknik85,8%
84,4%Behöriga lärare88,7%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården80,4
84%Tillgång till sjukvård88%
64%Upplever rimlig väntetid64%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,5%Befolkningstillväxt-0,1%
8,5VAB-dagar per förälder7,5
29,9Barn i idrott35,8
87,2%Inskrivna i förskola88,6%
14,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,6
5,9Barn per anställd5,5
28,4%Behöriga förskollärare32,0%
Jobb & arbetsmarknad
81,2%Sysselsättningsgrad85,6%
398 800 krMedianinkomst466 100 kr
79,4Nöjdhet med företagsklimat75,4
68%Invånare som pendlar64%
Trygghet
48Kommunindex för trygghet71
36,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
8,0%Brottsoro påverkar livskvalitet4,5%
13,5%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
69%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
89%Skötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
37%Kultur- och nöjesliv45%
988 krKultursatsning1 328 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande76%
6,1%Elever i kulturskola8,3%
Klimat
1864 hSoltimmar/år1639 h
530 mmRegn/år561 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 944 krSkola & förskola33 345 kr
8 709 krÄldreomsorg10 295 kr
6 976 krFunktionsnedsättning & LSS6 866 kr
5 740 krIndivid & familjeomsorg3 618 kr
4 009 krInfrastruktur & miljö4 921 kr
3 031 krKultur & fritid3 309 kr
592 krPolitisk verksamhet867 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−70 krÖvrig verksamhet413 kr
Investeringar · Mkr
549 MkrTotal investering397 Mkr
25 MkrByggnader & mark0 Mkr
47 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
400 MkrEntrepr. & konsulter368 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 63% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,1%23,1%
M20,4%25,9%
SD19,7%16,5%
C4,7%8,7%
V9,8%4,7%
KD5,0%5,8%
L4,6%6,7%
MP4,2%7,2%
S30,1%
SD19,7%80,5%Deltagart89,1%
Kommunval 2026
S30,8%25,4%
M21,1%34,7%
SD17,2%10,9%
C5,8%6,3%
V10,1%4,4%
KD5,6%4,0%
L4,4%3,1%
MP4,1%6,3%
S30,8%
SD17,2%74,8%Deltagart87,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S+0,3-3,4
M-0,5+2,2
SD-3,1-3,3
C-0,6+0,7
V+2,4-0,0
KD+0,8+1,3
L+0,7+1,3
MP+0,5+0,9
S+0,3-3,4
SD-3,1-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

