Haninge vs Värmdö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HaningeVärmdö
30,1%
S23,1%
20,4%
25,9%
19,7%
SD16,5%
4,7%
8,7%
9,8%
4,7%
5,0%
5,8%
4,6%
6,7%
4,2%
7,2%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 89,1%
Kommun 2026
HaningeVärmdö
30,8%
S25,4%
21,1%
34,7%
17,2%
SD10,9%
5,8%
6,3%
10,1%
4,4%
5,6%
4,0%
4,4%
3,1%
4,1%
6,3%
Valdeltagande 74,8%Valdeltagande 87,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Haninge, den ljusare undre är Värmdö. Skillnaden är Haninge minus Värmdö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 32,6 % 42,9 % | 36,8 % 45,9 % | 28,5 % 37,4 % | 22,9 % 27,5 % | 20,9 % 23,7 % | 20,4 % 25,9 % | -5,5 |
| S | 33,3 % 22,4 % | 28,0 % 17,6 % | 30,4 % 20,3 % | 27,3 % 20,5 % | 29,8 % 26,5 % | 30,1 % 23,1 % | +7,0 |
| SD | 2,3 % 2,1 % | 5,8 % 4,1 % | 12,3 % 10,4 % | 19,9 % 17,2 % | 22,8 % 19,8 % | 19,7 % 16,5 % | +3,2 |
| V | 5,9 % 4,3 % | 5,0 % 3,6 % | 5,1 % 3,8 % | 8,0 % 6,0 % | 7,3 % 4,7 % | 9,8 % 4,7 % | +5,1 |
| C | 3,9 % 5,5 % | 3,9 % 5,8 % | 3,5 % 5,4 % | 6,1 % 9,8 % | 5,4 % 8,0 % | 4,7 % 8,7 % | -4,0 |
| MP | 5,5 % 6,4 % | 7,3 % 8,6 % | 7,5 % 8,3 % | 3,7 % 5,4 % | 3,7 % 6,4 % | 4,2 % 7,2 % | -3,1 |
| L | 7,9 % 8,4 % | 6,8 % 7,6 % | 5,2 % 6,2 % | 5,1 % 6,4 % | 3,9 % 5,4 % | 4,6 % 6,7 % | -2,2 |
| KD | 5,8 % 6,2 % | 4,5 % 5,4 % | 3,7 % 4,3 % | 5,4 % 5,9 % | 4,2 % 4,5 % | 5,0 % 5,8 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 3,1 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,8 % 1,8 % | 1,9 % 1,3 % | 1,5 % 0,8 % | 1,6 % 1,4 % | 2,2 % 1,1 % | 1,7 % 1,3 % | +0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,1%23,1%+7,0pp
SD19,7%16,5%+3,2ppValdeltagande: Haninge 80,5% · Värmdö 89,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

