Haparanda vs Kalix — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
24
Trygghet
32
32
Ekonomi
44
76
Boende
80
36
Utbildning
27
16
Hälsa & vård
19
20
Livsmiljö
14
Nyckeltal
9 027 stInvånare15 252 st
33,84%Skatt inkl. region33,89%
48,4 årMedelålder47,9 år
3 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)5 400 kr/m²
1 628 per 100 000 invVåldsbrott777 per 100 000 inv
4,3%Ungdomsarbetslöshet3,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
250 000 kr
350 000 kr
1 050 000 kr
1 050 000 kr
1 050 000 kr
950 000 kr
Utbildning
211,5Meritvärde åk 9215,3
78,7%Behöriga till yrkesprogram76,6%
75,9%Behöriga till NV/teknik74,9%
85,5%Behöriga lärare89,5%
Hälsa & vård
78,2Nöjdhet med vården78,2
70%Tillgång till sjukvårdSaknar data
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,2%
-1,4%Befolkningstillväxt-0,9%
7,6VAB-dagar per förälder7,1
32,7Barn i idrott37,5
83,8%Inskrivna i förskola88,8%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,0
4,6Barn per anställd5,9
52,7%Behöriga förskollärare56,9%
Jobb & arbetsmarknad
76,7%Sysselsättningsgrad83,4%
373 400 krMedianinkomst395 600 kr
70,7Nöjdhet med företagsklimat76,7
18%Invånare som pendlar18%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet63
20,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
4,0%Brottsoro påverkar livskvalitet3,2%
14,0%Anmälda brott per invånare10,2%
Natur & miljö
93%Närhet till natur viktigtSaknar data
59%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,6 kmAvstånd till skyddad natur4,4 km
76%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
38%Kultur- och nöjeslivSaknar data
2 207 krKultursatsning1 142 kr
65%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
15,1%Elever i kulturskola16,9%
Klimat
1853 hSoltimmar/år2003 h
715 mmRegn/år643 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 360 krSkola & förskola29 713 kr
24 822 krÄldreomsorg22 426 kr
10 479 krFunktionsnedsättning & LSS8 143 kr
7 059 krInfrastruktur & miljö8 386 kr
6 046 krKultur & fritid4 145 kr
5 429 krIndivid & familjeomsorg4 984 kr
1 138 krPolitisk verksamhet1 397 kr
992 krÖvrig verksamhet452 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
163 MkrTotal investering178 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
28 MkrMaskiner & inventarier27 Mkr
135 MkrEntrepr. & konsulter134 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 30% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S31,5%40,2%
M15,9%16,5%
SD28,7%21,2%
C5,9%4,7%
V5,2%4,2%
KD6,0%6,7%
L3,1%2,7%
MP2,1%2,6%
S31,5%
SD28,7%68,7%Deltagart82,7%
Kommunval 2026
S30,5%37,7%
M12,5%29,0%
SD16,8%9,1%
C22,1%5,5%
V4,7%4,3%
KD5,9%2,5%
L0,1%3,8%
MP0,3%4,5%
S30,5%
SD16,8%62,7%Deltagart80,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,4-3,7
M+2,4+4,0
SD-2,2-3,0
C-0,3-0,4
V+1,4-0,2
KD+0,8+2,3
L+1,4+0,7
MP+0,2-0,1
S-4,4-3,7
SD-2,2-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

