Hoppa till innehållet

Haparanda vs Kalix — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HaparandaKalix
31,5%
S
40,2%
15,9%
M
16,5%
28,7%
SD
21,2%
5,9%
C
4,7%
5,2%
V
4,2%
6,0%
KD
6,7%
3,1%
L
2,7%
2,1%
MP
2,6%
Valdeltagande 68,7%Valdeltagande 82,7%

Kommun 2026

HaparandaKalix
30,5%
S
37,7%
12,5%
M
29,0%
16,8%
SD
9,1%
22,1%
C
5,5%
4,7%
V
4,3%
5,9%
KD
2,5%
0,1%
L
3,8%
0,3%
MP
4,5%
Valdeltagande 62,7%Valdeltagande 80,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Haparanda, den ljusare undre är Kalix. Skillnaden är Haparanda minus Kalix i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
51,4 %
59,9 %
60,4 %
59,3 %
50,3 %
55,7 %
36,7 %
45,4 %
35,9 %
43,9 %
31,5 %
40,2 %
-8,7
SD
1,4 %
1,7 %
3,8 %
3,5 %
13,5 %
11,5 %
24,5 %
18,4 %
30,9 %
24,2 %
28,7 %
21,2 %
+7,5
M
17,2 %
10,3 %
17,2 %
14,1 %
13,3 %
11,5 %
12,8 %
11,7 %
13,5 %
12,6 %
15,9 %
16,5 %
-0,6
C
12,3 %
7,0 %
7,3 %
4,9 %
8,4 %
4,7 %
9,6 %
6,4 %
6,2 %
5,0 %
5,9 %
4,7 %
+1,2
V
6,3 %
7,0 %
4,3 %
6,4 %
4,8 %
6,3 %
5,9 %
7,9 %
3,8 %
4,4 %
5,2 %
4,2 %
+1,0
KD
3,7 %
3,3 %
2,6 %
2,2 %
2,7 %
2,1 %
5,3 %
3,6 %
5,1 %
4,5 %
6,0 %
6,7 %
-0,8
MP
2,1 %
4,7 %
2,3 %
5,3 %
2,9 %
4,1 %
1,8 %
2,8 %
1,9 %
2,6 %
2,1 %
2,6 %
-0,5
L
2,3 %
3,3 %
1,5 %
3,7 %
1,8 %
2,4 %
1,9 %
2,9 %
1,7 %
2,0 %
3,1 %
2,7 %
+0,4
ÖVR
3,5 %
2,7 %
0,5 %
0,6 %
0,7 %
0,3 %
1,6 %
1,0 %
1,0 %
0,9 %
1,7 %
1,2 %
+0,5
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,5%40,2%-8,7pp
SD28,7%21,2%+7,5pp

Valdeltagande: Haparanda 68,7% · Kalix 82,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad