Härjedalen vs Ljusdal — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
69
Trygghet
51
20
Ekonomi
15
16
Boende
49
66
Utbildning
32
48
Hälsa & vård
22
10
Livsmiljö
24
Nyckeltal
10 117 stInvånare18 377 st
34,17%Skatt inkl. region33,87%
47,9 årMedelålder47,1 år
33 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 400 kr/m²
503 per 100 000 invVåldsbrott782 per 100 000 inv
4,1%Ungdomsarbetslöshet8,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 150 000 kr
1 150 000 kr
2 300 000 kr
1 850 000 kr
2 550 000 kr
1 250 000 kr
Utbildning
226,1Meritvärde åk 9216,4
82,8%Behöriga till yrkesprogram84,8%
80,6%Behöriga till NV/teknik77,6%
83,1%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården79,9
Saknar dataTillgång till sjukvård88%
69%Upplever rimlig väntetid60%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,4%
7,2VAB-dagar per förälder8,2
20,8Barn i idrott20,9
85,8%Inskrivna i förskola88,3%
11,3Barngruppsstorlek 1–3 år9,8
4,6Barn per anställd5,1
39,1%Behöriga förskollärare42,6%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad83,4%
371 500 krMedianinkomst369 400 kr
78,1Nöjdhet med företagsklimat78,4
15%Invånare som pendlar18%
Trygghet
82Kommunindex för trygghet60
9,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
2,2%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
9,1%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt95%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv71%
5,3 kmAvstånd till skyddad natur2,9 km
Saknar dataSkötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv55%
1 530 krKultursatsning1 708 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande80%
15,5%Elever i kulturskola18,8%
Klimat
1544 hSoltimmar/år1566 h
845 mmRegn/år775 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 068 krSkola & förskola30 522 kr
26 570 krÄldreomsorg20 191 kr
10 098 krInfrastruktur & miljö6 366 kr
8 885 krFunktionsnedsättning & LSS9 497 kr
4 292 krIndivid & familjeomsorg7 263 kr
4 052 krKultur & fritid3 450 kr
1 845 krPolitisk verksamhet1 500 kr
1 611 krÖvrig verksamhet791 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
285 MkrTotal investering143 Mkr
249 MkrByggnader & mark45 Mkr
25 MkrMaskiner & inventarier15 Mkr
0 MkrEntrepr. & konsulter74 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 32% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,8%28,2%
M17,9%17,3%
SD22,4%24,5%
C8,1%7,8%
V4,4%4,7%
KD8,0%6,3%
L3,7%4,7%
MP4,7%4,5%
S28,8%
SD22,4%83,8%Deltagart82,9%
Kommunval 2026
S28,5%18,3%
M20,9%11,9%
SD14,0%12,6%
C11,4%12,3%
V5,9%3,8%
KD4,7%2,0%
L6,5%17,5%
MP1,3%9,7%
S28,5%
SD14,0%80,0%Deltagart81,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,6-3,8
M+4,4+1,3
SD-3,1-1,7
C+0,1-0,2
V-1,1+0,1
KD+1,2+0,7
L+0,6+1,7
MP+1,7+1,0
S-4,6-3,8
SD-3,1-1,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

