Hoppa till innehållet

Härjedalen vs Ljusdal — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HärjedalenLjusdal
28,8%
S
28,2%
17,9%
M
17,3%
22,4%
SD
24,5%
8,1%
C
7,8%
4,4%
V
4,7%
8,0%
KD
6,3%
3,7%
L
4,7%
4,7%
MP
4,5%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 82,9%

Kommun 2026

HärjedalenLjusdal
28,5%
S
18,3%
20,9%
M
11,9%
14,0%
SD
12,6%
11,4%
C
12,3%
5,9%
V
3,8%
4,7%
KD
2,0%
6,5%
L
17,5%
1,3%
MP
9,7%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 81,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Härjedalen, den ljusare undre är Ljusdal. Skillnaden är Härjedalen minus Ljusdal i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,7 %
38,8 %
44,6 %
37,0 %
42,9 %
36,5 %
34,9 %
34,0 %
33,4 %
32,1 %
28,8 %
28,2 %
+0,6
SD
2,7 %
3,1 %
7,0 %
6,9 %
15,2 %
16,6 %
18,8 %
20,0 %
25,5 %
26,2 %
22,4 %
24,5 %
-2,1
M
17,2 %
19,2 %
22,2 %
24,1 %
17,1 %
18,8 %
14,0 %
14,4 %
13,4 %
16,0 %
17,9 %
17,3 %
+0,5
C
12,9 %
14,5 %
9,4 %
9,5 %
10,4 %
8,6 %
13,9 %
12,3 %
8,0 %
8,0 %
8,1 %
7,8 %
+0,3
V
8,2 %
8,4 %
6,0 %
7,4 %
5,2 %
5,6 %
7,1 %
6,9 %
5,5 %
4,6 %
4,4 %
4,7 %
-0,3
KD
3,8 %
5,0 %
2,3 %
3,6 %
1,9 %
2,4 %
4,3 %
5,1 %
6,8 %
5,6 %
8,0 %
6,3 %
+1,7
MP
2,3 %
3,9 %
3,8 %
5,2 %
3,0 %
4,9 %
1,9 %
2,8 %
3,0 %
3,5 %
4,7 %
4,5 %
+0,2
L
4,7 %
4,4 %
3,8 %
4,4 %
2,1 %
3,2 %
2,8 %
3,4 %
3,0 %
3,0 %
3,7 %
4,7 %
-1,0
ÖVR
2,5 %
2,7 %
0,8 %
1,9 %
0,7 %
0,9 %
2,3 %
1,2 %
1,3 %
1,1 %
2,1 %
1,9 %
+0,1
FI
—
—
—
—
1,5 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD22,4%24,5%-2,1pp

Valdeltagande: Härjedalen 83,8% · Ljusdal 82,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad