Härjedalen vs Mora — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
69
Trygghet
80
20
Ekonomi
22
16
Boende
44
66
Utbildning
47
48
Hälsa & vård
14
10
Livsmiljö
52
Nyckeltal
10 117 stInvånare20 419 st
34,17%Skatt inkl. region34,32%
47,9 årMedelålder46,7 år
33 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
503 per 100 000 invVåldsbrott928 per 100 000 inv
4,1%Ungdomsarbetslöshet3,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 150 000 kr
1 100 000 kr
2 300 000 kr
2 300 000 kr
2 550 000 kr
1 600 000 kr
Utbildning
226,1Meritvärde åk 9213,0
82,8%Behöriga till yrkesprogram86,6%
80,6%Behöriga till NV/teknik79,6%
83,1%Behöriga lärare83,1%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården81,0
Saknar dataTillgång till sjukvård87%
69%Upplever rimlig väntetid70%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,6%
7,2VAB-dagar per förälder7,5
20,8Barn i idrott36,2
85,8%Inskrivna i förskola88,3%
11,3Barngruppsstorlek 1–3 år12,1
4,6Barn per anställd4,8
39,1%Behöriga förskollärare45,0%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad85,7%
371 500 krMedianinkomst392 600 kr
78,1Nöjdhet med företagsklimat71,2
15%Invånare som pendlar19%
Trygghet
82Kommunindex för trygghet63
9,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
2,2%Brottsoro påverkar livskvalitet4,0%
9,1%Anmälda brott per invånare8,0%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv65%
5,3 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
Saknar dataSkötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv30%
1 530 krKultursatsning1 212 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande77%
15,5%Elever i kulturskola11,9%
Klimat
1544 hSoltimmar/år2032 h
845 mmRegn/år845 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 068 krSkola & förskola30 961 kr
26 570 krÄldreomsorg19 905 kr
10 098 krInfrastruktur & miljö8 906 kr
8 885 krFunktionsnedsättning & LSS11 154 kr
4 292 krIndivid & familjeomsorg4 953 kr
4 052 krKultur & fritid3 425 kr
1 845 krPolitisk verksamhet1 098 kr
1 611 krÖvrig verksamhet94 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
285 MkrTotal investering510 Mkr
249 MkrByggnader & mark338 Mkr
25 MkrMaskiner & inventarier36 Mkr
0 MkrEntrepr. & konsulter134 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,8%27,3%
M17,9%18,5%
SD22,4%25,1%
C8,1%6,7%
V4,4%4,4%
KD8,0%7,6%
L3,7%4,6%
MP4,7%4,2%
S28,8%
SD22,4%83,8%Deltagart84,8%
Kommunval 2026
S28,5%23,4%
M20,9%13,9%
SD14,0%12,2%
C11,4%13,6%
V5,9%5,4%
KD4,7%8,2%
L6,5%0,6%
MP1,3%2,2%
S28,5%
SD14,0%80,0%Deltagart82,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,6-2,4
M+4,4+2,4
SD-3,1-3,9
C+0,1-0,4
V-1,1+0,1
KD+1,2+1,1
L+0,6+1,8
MP+1,7+1,0
S-4,6-2,4
SD-3,1-3,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

