Härjedalen vs Mora — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HärjedalenMora
28,8%
S27,3%
17,9%
18,5%
22,4%
SD25,1%
8,1%
6,7%
4,4%
4,4%
8,0%
7,6%
3,7%
4,6%
4,7%
4,2%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
HärjedalenMora
28,5%
S23,4%
20,9%
13,9%
14,0%
SD12,2%
11,4%
13,6%
5,9%
5,4%
4,7%
8,2%
6,5%
0,6%
1,3%
2,2%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 82,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Härjedalen, den ljusare undre är Mora. Skillnaden är Härjedalen minus Mora i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,7 % 36,3 % | 44,6 % 36,1 % | 42,9 % 35,5 % | 34,9 % 29,2 % | 33,4 % 29,6 % | 28,8 % 27,3 % | +1,5 |
| SD | 2,7 % 1,8 % | 7,0 % 6,1 % | 15,2 % 16,9 % | 18,8 % 22,5 % | 25,5 % 29,0 % | 22,4 % 25,1 % | -2,7 |
| M | 17,2 % 23,3 % | 22,2 % 26,8 % | 17,1 % 19,5 % | 14,0 % 15,7 % | 13,4 % 16,0 % | 17,9 % 18,5 % | -0,6 |
| C | 12,9 % 13,6 % | 9,4 % 9,0 % | 10,4 % 9,9 % | 13,9 % 11,8 % | 8,0 % 7,1 % | 8,1 % 6,7 % | +1,4 |
| V | 8,2 % 5,2 % | 6,0 % 4,6 % | 5,2 % 4,5 % | 7,1 % 6,1 % | 5,5 % 4,3 % | 4,4 % 4,4 % | -0,0 |
| KD | 3,8 % 4,8 % | 2,3 % 4,5 % | 1,9 % 3,1 % | 4,3 % 6,8 % | 6,8 % 6,5 % | 8,0 % 7,6 % | +0,4 |
| MP | 2,3 % 4,8 % | 3,8 % 6,0 % | 3,0 % 4,6 % | 1,9 % 2,9 % | 3,0 % 3,3 % | 4,7 % 4,2 % | +0,5 |
| ÖVR | 2,5 % 5,3 % | 0,8 % 2,0 % | 0,7 % 1,3 % | 2,3 % 1,6 % | 1,3 % 1,3 % | 2,1 % 1,6 % | +0,5 |
| L | 4,7 % 4,9 % | 3,8 % 4,9 % | 2,1 % 2,9 % | 2,8 % 3,4 % | 3,0 % 2,9 % | 3,7 % 4,6 % | -1,0 |
| FI | — — | — — | 1,5 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD22,4%25,1%-2,7ppValdeltagande: Härjedalen 83,8% · Mora 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

