Härjedalen vs Orsa — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
69
Trygghet
26
20
Ekonomi
22
16
Boende
37
66
Utbildning
46
48
Hälsa & vård
12
10
Livsmiljö
41
Nyckeltal
10 117 stInvånare6 902 st
34,17%Skatt inkl. region34,30%
47,9 årMedelålder47,0 år
33 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 300 kr/m²
503 per 100 000 invVåldsbrott1 309 per 100 000 inv
4,1%Ungdomsarbetslöshet4,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 150 000 kr
600 000 kr
2 300 000 kr
2 050 000 kr
2 550 000 kr
1 850 000 kr
Utbildning
226,1Meritvärde åk 9212,3
82,8%Behöriga till yrkesprogram84,3%
80,6%Behöriga till NV/teknik77,1%
83,1%Behöriga lärare84,1%
Hälsa & vård
85,6Nöjdhet med vården81,0
Saknar dataTillgång till sjukvård93%
69%Upplever rimlig väntetid70%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto+0,9%
-0,6%Befolkningstillväxt+0,7%
7,2VAB-dagar per förälder8,6
20,8Barn i idrott21,7
85,8%Inskrivna i förskola86,7%
11,3Barngruppsstorlek 1–3 år12,7
4,6Barn per anställd4,8
39,1%Behöriga förskollärare49,4%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad83,1%
371 500 krMedianinkomst363 300 kr
78,1Nöjdhet med företagsklimat71,5
15%Invånare som pendlar48%
Trygghet
82Kommunindex för trygghet64
9,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
2,2%Brottsoro påverkar livskvalitet6,4%
9,1%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt98%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv65%
5,3 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
Saknar dataSkötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv47%
1 530 krKultursatsning1 987 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande82%
15,5%Elever i kulturskola20,8%
Klimat
1544 hSoltimmar/år1598 h
845 mmRegn/år872 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 068 krSkola & förskola28 931 kr
26 570 krÄldreomsorg20 203 kr
10 098 krInfrastruktur & miljö6 426 kr
8 885 krFunktionsnedsättning & LSS5 970 kr
4 292 krIndivid & familjeomsorg6 460 kr
4 052 krKultur & fritid4 128 kr
1 845 krPolitisk verksamhet965 kr
1 611 krÖvrig verksamhet1 002 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
285 MkrTotal investering176 Mkr
249 MkrByggnader & mark0 Mkr
25 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
0 MkrEntrepr. & konsulter172 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,8%25,3%
M17,9%15,3%
SD22,4%27,4%
C8,1%6,6%
V4,4%6,2%
KD8,0%7,1%
L3,7%4,4%
MP4,7%4,4%
S28,8%
SD22,4%83,8%Deltagart83,2%
Kommunval 2026
S28,5%21,7%
M20,9%11,2%
SD14,0%20,1%
C11,4%32,7%
V5,9%5,3%
KD4,7%4,6%
L6,5%0,1%
MP1,3%4,0%
S28,5%
SD14,0%80,0%Deltagart81,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,6-1,5
M+4,4+1,9
SD-3,1-5,5
C+0,1+0,1
V-1,1+0,9
KD+1,2+0,5
L+0,6+1,6
MP+1,7+0,7
S-4,6-1,5
SD-3,1-5,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

