Hoppa till innehållet

Härjedalen vs Orsa — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HärjedalenOrsa
28,8%
S
25,3%
17,9%
M
15,3%
22,4%
SD
27,4%
8,1%
C
6,6%
4,4%
V
6,2%
8,0%
KD
7,1%
3,7%
L
4,4%
4,7%
MP
4,4%
Valdeltagande 83,8%Valdeltagande 83,2%

Kommun 2026

HärjedalenOrsa
28,5%
S
21,7%
20,9%
M
11,2%
14,0%
SD
20,1%
11,4%
C
32,7%
5,9%
V
5,3%
4,7%
KD
4,6%
6,5%
L
0,1%
1,3%
MP
4,0%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 81,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Härjedalen, den ljusare undre är Orsa. Skillnaden är Härjedalen minus Orsa i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
45,7 %
34,8 %
44,6 %
36,1 %
42,9 %
33,1 %
34,9 %
27,9 %
33,4 %
26,8 %
28,8 %
25,3 %
+3,4
SD
2,7 %
3,2 %
7,0 %
9,0 %
15,2 %
20,8 %
18,8 %
26,6 %
25,5 %
32,9 %
22,4 %
27,4 %
-5,0
M
17,2 %
21,0 %
22,2 %
21,3 %
17,1 %
14,5 %
14,0 %
11,4 %
13,4 %
13,4 %
17,9 %
15,3 %
+2,6
C
12,9 %
15,6 %
9,4 %
10,2 %
10,4 %
10,7 %
13,9 %
11,0 %
8,0 %
6,5 %
8,1 %
6,6 %
+1,5
V
8,2 %
6,9 %
6,0 %
6,2 %
5,2 %
5,7 %
7,1 %
8,1 %
5,5 %
5,3 %
4,4 %
6,2 %
-1,9
KD
3,8 %
5,5 %
2,3 %
4,7 %
1,9 %
3,2 %
4,3 %
7,2 %
6,8 %
6,6 %
8,0 %
7,1 %
+0,9
MP
2,3 %
5,1 %
3,8 %
6,6 %
3,0 %
5,0 %
1,9 %
3,0 %
3,0 %
3,7 %
4,7 %
4,4 %
+0,3
L
4,7 %
4,2 %
3,8 %
4,6 %
2,1 %
2,8 %
2,8 %
2,6 %
3,0 %
2,8 %
3,7 %
4,4 %
-0,7
ÖVR
2,5 %
3,6 %
0,8 %
1,3 %
0,7 %
1,5 %
2,3 %
2,2 %
1,3 %
2,0 %
2,1 %
3,2 %
-1,1
FI
—
—
—
—
1,5 %
2,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,8%25,3%+3,4pp
M17,9%15,3%+2,6pp
SD22,4%27,4%-5,0pp

Valdeltagande: Härjedalen 83,8% · Orsa 83,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad