Härnösand vs Kramfors — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
13
Trygghet
11
12
Ekonomi
11
84
Boende
54
17
Utbildning
12
39
Hälsa & vård
13
70
Livsmiljö
29
Nyckeltal
24 348 stInvånare17 390 st
34,63%Skatt inkl. region34,43%
45,9 årMedelålder48,1 år
7 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)4 300 kr/m²
2 026 per 100 000 invVåldsbrott1 175 per 100 000 inv
5,9%Ungdomsarbetslöshet6,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
450 000 kr
300 000 kr
1 600 000 kr
700 000 kr
1 650 000 kr
1 000 000 kr
Utbildning
201,3Meritvärde åk 9202,3
65,8%Behöriga till yrkesprogram83,2%
60,1%Behöriga till NV/teknik69,7%
90,6%Behöriga lärare75,6%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
83%Tillgång till sjukvård71%
50%Upplever rimlig väntetid50%
0,8 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,7%Befolkningstillväxt-0,6%
8,8VAB-dagar per förälder8,5
31,7Barn i idrott23,5
91,4%Inskrivna i förskola88,5%
11,8Barngruppsstorlek 1–3 år14,3
4,8Barn per anställd4,8
50,3%Behöriga förskollärare49,0%
Jobb & arbetsmarknad
80,2%Sysselsättningsgrad79,6%
375 300 krMedianinkomst365 400 kr
86,1Nöjdhet med företagsklimat80,2
24%Invånare som pendlar18%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet57
22,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
8,3%Brottsoro påverkar livskvalitet4,5%
12,0%Anmälda brott per invånare11,4%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt96%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur3,6 km
88%Skötsel av naturområden82%
Kultur & fritid
78%Kultur- och nöjesliv44%
2 202 krKultursatsning1 333 kr
88%Bibliotek & kulturfrämjande73%
13,0%Elever i kulturskola12,4%
Klimat
1899 hSoltimmar/år1729 h
798 mmRegn/år794 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 776 krSkola & förskola30 065 kr
17 223 krÄldreomsorg19 431 kr
11 576 krFunktionsnedsättning & LSS11 358 kr
7 740 krInfrastruktur & miljö9 358 kr
5 045 krKultur & fritid3 482 kr
5 002 krIndivid & familjeomsorg6 406 kr
2 432 krÖvrig verksamhet498 kr
1 288 krPolitisk verksamhet1 224 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
397 MkrTotal investering70 Mkr
150 MkrByggnader & mark3 Mkr
13 MkrMaskiner & inventarier16 Mkr
211 MkrEntrepr. & konsulter47 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 58% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 42% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S34,8%34,4%
M14,7%11,6%
SD17,7%21,8%
C6,7%8,3%
V7,4%7,6%
KD5,3%6,3%
L3,6%3,2%
MP8,4%4,4%
S34,8%
SD17,7%84,8%Deltagart82,5%
Kommunval 2026
S30,6%21,1%
M21,0%7,9%
SD10,4%12,1%
C8,3%19,5%
V7,0%7,8%
KD3,5%3,1%
L2,5%0,8%
MP10,5%2,1%
S30,6%
SD10,4%83,2%Deltagart79,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,8-7,3
M+2,4+2,0
SD-2,0-0,1
C-0,9-0,1
V+1,0-0,4
KD+0,6+1,6
L+1,0+1,6
MP+2,4+1,3
S-4,8-7,3
SD-2,0-0,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

