Härnösand vs Kramfors — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HärnösandKramfors
34,8%
S34,4%
14,7%
11,6%
17,7%
SD21,8%
6,7%
8,3%
7,4%
7,6%
5,3%
6,3%
3,6%
3,2%
8,4%
4,4%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 82,5%
Kommun 2026
HärnösandKramfors
30,6%
S21,1%
21,0%
7,9%
10,4%
SD12,1%
8,3%
19,5%
7,0%
7,8%
3,5%
3,1%
2,5%
0,8%
10,5%
2,1%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 79,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Härnösand, den ljusare undre är Kramfors. Skillnaden är Härnösand minus Kramfors i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,4 % 50,2 % | 40,2 % 50,5 % | 43,2 % 51,8 % | 36,7 % 41,1 % | 39,6 % 41,6 % | 34,8 % 34,4 % | +0,4 |
| M | 19,1 % 12,8 % | 22,4 % 15,7 % | 15,5 % 11,3 % | 13,1 % 9,3 % | 12,3 % 9,5 % | 14,7 % 11,6 % | +3,1 |
| SD | 2,2 % 1,4 % | 4,0 % 3,1 % | 11,0 % 9,7 % | 16,8 % 15,8 % | 19,7 % 21,9 % | 17,7 % 21,8 % | -4,1 |
| C | 11,5 % 14,4 % | 7,4 % 9,9 % | 6,5 % 9,5 % | 9,9 % 12,5 % | 7,6 % 8,3 % | 6,7 % 8,3 % | -1,6 |
| V | 7,0 % 9,3 % | 6,4 % 8,4 % | 6,4 % 7,5 % | 8,9 % 11,8 % | 6,4 % 7,9 % | 7,4 % 7,6 % | -0,2 |
| MP | 5,7 % 3,0 % | 8,1 % 4,6 % | 7,0 % 3,3 % | 4,3 % 1,9 % | 6,0 % 3,1 % | 8,4 % 4,4 % | +4,0 |
| KD | 4,9 % 4,1 % | 4,1 % 3,4 % | 3,3 % 2,4 % | 5,3 % 4,0 % | 4,7 % 4,6 % | 5,3 % 6,3 % | -1,0 |
| L | 5,0 % 3,0 % | 5,5 % 3,1 % | 3,3 % 1,7 % | 3,2 % 2,0 % | 2,6 % 1,6 % | 3,6 % 3,2 % | +0,3 |
| ÖVR | 5,2 % 1,9 % | 1,9 % 1,3 % | 0,8 % 0,6 % | 1,8 % 1,7 % | 1,2 % 1,4 % | 1,5 % 2,5 % | -1,0 |
| FI | — — | — — | 3,0 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD17,7%21,8%-4,1ppValdeltagande: Härnösand 84,8% · Kramfors 82,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

