Heby vs Sala — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
54
Trygghet
24
12
Ekonomi
52
16
Boende
24
48
Utbildning
17
20
Hälsa & vård
33
47
Livsmiljö
61
Nyckeltal
14 275 stInvånare22 600 st
34,21%Skatt inkl. region33,19%
45,0 årMedelålder45,2 år
10 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 500 kr/m²
887 per 100 000 invVåldsbrott1 298 per 100 000 inv
9,1%Ungdomsarbetslöshet7,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
1 150 000 kr
2 100 000 kr
2 350 000 kr
1 450 000 kr
1 450 000 kr
Utbildning
207,2Meritvärde åk 9197,3
76,6%Behöriga till yrkesprogram81,3%
70,7%Behöriga till NV/teknik71,9%
88,4%Behöriga lärare83,1%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården78,7
78%Tillgång till sjukvård85%
61%Upplever rimlig väntetid71%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,6%
-0,5%Befolkningstillväxt-1,1%
8,0VAB-dagar per förälder8,6
19,6Barn i idrott25,7
81,2%Inskrivna i förskola80,8%
9,4Barngruppsstorlek 1–3 år12,2
5,1Barn per anställd5,3
43,6%Behöriga förskollärare43,0%
Jobb & arbetsmarknad
80,8%Sysselsättningsgrad82,7%
363 500 krMedianinkomst376 300 kr
79,3Nöjdhet med företagsklimat73,7
50%Invånare som pendlar39%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet47
16,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitet4,6%
9,5%Anmälda brott per invånare13,6%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
3,1 kmAvstånd till skyddad natur1,7 km
73%Skötsel av naturområden59%
Kultur & fritid
36%Kultur- och nöjesliv45%
1 332 krKultursatsning1 031 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande82%
11,0%Elever i kulturskola10,6%
Klimat
2223 hSoltimmar/år1943 h
643 mmRegn/år662 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 869 krSkola & förskola31 686 kr
18 470 krÄldreomsorg19 024 kr
8 314 krIndivid & familjeomsorg6 274 kr
8 304 krFunktionsnedsättning & LSS7 898 kr
4 354 krInfrastruktur & miljö5 903 kr
2 831 krKultur & fritid2 878 kr
1 269 krPolitisk verksamhet827 kr
215 krÖvrig verksamhet594 kr
0 krHälso- och sjukvård34 kr
Investeringar · Mkr
35 MkrTotal investering136 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier20 Mkr
27 MkrEntrepr. & konsulter103 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 36% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 19% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,6%28,7%
M16,9%18,5%
SD26,2%23,4%
C7,5%7,0%
V5,3%6,2%
KD8,3%6,5%
L4,0%4,4%
MP3,8%3,6%
S25,6%
SD26,2%84,1%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S25,4%27,4%
M18,3%18,0%
SD23,7%19,8%
C13,5%11,0%
V5,4%6,0%
KD6,9%4,1%
L1,9%1,8%
MP3,5%3,1%
S25,4%
SD23,7%81,4%Deltagart84,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-1,8
M+2,1+1,7
SD-3,4-3,8
C-0,4-0,2
V+0,4+0,8
KD+0,0+0,9
L+1,6+1,4
MP+0,9+0,6
S-2,0-1,8
SD-3,4-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

