Heby vs Sala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HebySala
25,6%
S28,7%
16,9%
18,5%
26,2%
SD23,4%
7,5%
7,0%
5,3%
6,2%
8,3%
6,5%
4,0%
4,4%
3,8%
3,6%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 86,1%
Kommun 2026
HebySala
25,4%
S27,4%
18,3%
18,0%
23,7%
SD19,8%
13,5%
11,0%
5,4%
6,0%
6,9%
4,1%
1,9%
1,8%
3,5%
3,1%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 84,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Heby, den ljusare undre är Sala. Skillnaden är Heby minus Sala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,7 % 35,5 % | 33,9 % 33,5 % | 35,5 % 33,5 % | 29,1 % 29,3 % | 27,6 % 30,5 % | 25,6 % 28,7 % | -3,1 |
| SD | 3,8 % 2,7 % | 7,0 % 6,4 % | 16,5 % 15,4 % | 22,9 % 22,2 % | 29,6 % 27,2 % | 26,2 % 23,4 % | +2,8 |
| M | 18,9 % 23,0 % | 23,8 % 26,3 % | 16,4 % 19,9 % | 13,8 % 16,0 % | 14,8 % 16,8 % | 16,9 % 18,5 % | -1,6 |
| C | 16,9 % 14,3 % | 14,4 % 11,3 % | 13,1 % 11,0 % | 13,2 % 11,8 % | 7,9 % 7,3 % | 7,5 % 7,0 % | +0,5 |
| KD | 7,1 % 6,5 % | 5,5 % 4,9 % | 4,8 % 3,6 % | 8,0 % 6,0 % | 8,2 % 5,6 % | 8,3 % 6,5 % | +1,8 |
| L | 5,0 % 6,3 % | 5,2 % 6,0 % | 2,7 % 4,0 % | 3,0 % 4,1 % | 2,4 % 3,0 % | 4,0 % 4,4 % | -0,4 |
| V | 5,9 % 5,7 % | 4,8 % 4,8 % | 4,6 % 4,6 % | 5,5 % 6,3 % | 4,9 % 5,3 % | 5,3 % 6,2 % | -0,9 |
| MP | 3,1 % 3,5 % | 4,3 % 5,9 % | 3,6 % 4,7 % | 2,4 % 2,6 % | 2,9 % 3,0 % | 3,8 % 3,6 % | +0,2 |
| ÖVR | 2,4 % 2,5 % | 1,3 % 1,0 % | 1,0 % 1,1 % | 2,1 % 1,6 % | 1,6 % 1,4 % | 2,4 % 1,7 % | +0,6 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,6%28,7%-3,1pp
SD26,2%23,4%+2,8ppValdeltagande: Heby 84,1% · Sala 86,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

