Heby vs Uppsala — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
54
Trygghet
49
12
Ekonomi
70
16
Boende
25
48
Utbildning
87
20
Hälsa & vård
88
47
Livsmiljö
58
Nyckeltal
14 275 stInvånare249 726 st
34,21%Skatt inkl. region32,85%
45,0 årMedelålder39,7 år
10 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)34 100 kr/m²
887 per 100 000 invVåldsbrott899 per 100 000 inv
9,1%Ungdomsarbetslöshet3,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
2 200 000 kr
2 100 000 kr
4 500 000 kr
1 450 000 kr
2 100 000 kr
Utbildning
207,2Meritvärde åk 9245,5
76,6%Behöriga till yrkesprogram85,8%
70,7%Behöriga till NV/teknik81,7%
88,4%Behöriga lärare89,1%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården81,3
78%Tillgång till sjukvård90%
61%Upplever rimlig väntetid61%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,5%Befolkningstillväxt+0,7%
8,0VAB-dagar per förälder7,4
19,6Barn i idrott33,1
81,2%Inskrivna i förskola82,3%
9,4Barngruppsstorlek 1–3 år12,4
5,1Barn per anställd5,3
43,6%Behöriga förskollärare37,6%
Jobb & arbetsmarknad
80,8%Sysselsättningsgrad76,5%
363 500 krMedianinkomst382 900 kr
79,3Nöjdhet med företagsklimat75,3
50%Invånare som pendlar25%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet61
16,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
9,5%Anmälda brott per invånare11,1%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
3,1 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
73%Skötsel av naturområden90%
Kultur & fritid
36%Kultur- och nöjesliv82%
1 332 krKultursatsning1 387 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande85%
11,0%Elever i kulturskola10,2%
Klimat
2223 hSoltimmar/år2209 h
643 mmRegn/år561 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 869 krSkola & förskola26 526 kr
18 470 krÄldreomsorg10 302 kr
8 314 krIndivid & familjeomsorg5 752 kr
8 304 krFunktionsnedsättning & LSS8 650 kr
4 354 krInfrastruktur & miljö7 506 kr
2 831 krKultur & fritid3 855 kr
1 269 krPolitisk verksamhet496 kr
215 krÖvrig verksamhet905 kr
0 krHälso- och sjukvård2 kr
Investeringar · Mkr
35 MkrTotal investering898 Mkr
1 MkrByggnader & mark254 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier102 Mkr
27 MkrEntrepr. & konsulter442 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 36% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,6%27,6%
M16,9%17,1%
SD26,2%10,9%
C7,5%8,7%
V5,3%12,3%
KD8,3%5,9%
L4,0%5,2%
MP3,8%10,9%
S25,6%
SD26,2%84,1%Deltagart87,7%
Kommunval 2026
S25,4%26,1%
M18,3%19,0%
SD23,7%9,4%
C13,5%8,0%
V5,4%13,3%
KD6,9%6,7%
L1,9%3,4%
MP3,5%9,2%
S25,4%
SD23,7%81,4%Deltagart85,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-1,8
M+2,1-0,4
SD-3,4-2,1
C-0,4+0,9
V+0,4+2,1
KD+0,0+0,6
L+1,6-0,7
MP+0,9+2,0
S-2,0-1,8
SD-3,4-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

