Heby vs Uppsala — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HebyUppsala
25,6%
S27,6%
16,9%
17,1%
26,2%
SD10,9%
7,5%
8,7%
5,3%
12,3%
8,3%
5,9%
4,0%
5,2%
3,8%
10,9%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 87,7%
Kommun 2026
HebyUppsala
25,4%
S26,1%
18,3%
19,0%
23,7%
SD9,4%
13,5%
8,0%
5,4%
13,3%
6,9%
6,7%
1,9%
3,4%
3,5%
9,2%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 85,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Heby, den ljusare undre är Uppsala. Skillnaden är Heby minus Uppsala i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,7 % 26,9 % | 33,9 % 24,0 % | 35,5 % 25,9 % | 29,1 % 26,5 % | 27,6 % 29,4 % | 25,6 % 27,6 % | -1,9 |
| SD | 3,8 % 2,0 % | 7,0 % 3,8 % | 16,5 % 8,1 % | 22,9 % 11,5 % | 29,6 % 13,0 % | 26,2 % 10,9 % | +15,3 |
| M | 18,9 % 26,9 % | 23,8 % 29,5 % | 16,4 % 22,3 % | 13,8 % 18,4 % | 14,8 % 17,6 % | 16,9 % 17,1 % | -0,2 |
| C | 16,9 % 8,6 % | 14,4 % 7,6 % | 13,1 % 6,0 % | 13,2 % 8,9 % | 7,9 % 7,8 % | 7,5 % 8,7 % | -1,1 |
| V | 5,9 % 6,5 % | 4,8 % 6,4 % | 4,6 % 7,7 % | 5,5 % 11,0 % | 4,9 % 10,2 % | 5,3 % 12,3 % | -7,0 |
| L | 5,0 % 11,3 % | 5,2 % 9,2 % | 2,7 % 7,4 % | 3,0 % 7,4 % | 2,4 % 5,9 % | 4,0 % 5,2 % | -1,2 |
| MP | 3,1 % 7,8 % | 4,3 % 11,2 % | 3,6 % 10,6 % | 2,4 % 7,2 % | 2,9 % 8,9 % | 3,8 % 10,9 % | -7,1 |
| KD | 7,1 % 7,0 % | 5,5 % 6,4 % | 4,8 % 5,2 % | 8,0 % 6,9 % | 8,2 % 5,4 % | 8,3 % 5,9 % | +2,3 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 5,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,4 % 3,0 % | 1,3 % 1,9 % | 1,0 % 1,3 % | 2,1 % 2,2 % | 1,6 % 1,9 % | 2,4 % 1,4 % | +1,0 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD26,2%10,9%+15,3ppValdeltagande: Heby 84,1% · Uppsala 87,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

