Herrljunga vs Ulricehamn — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
28
Trygghet
73
46
Ekonomi
68
69
Boende
58
30
Utbildning
19
42
Hälsa & vård
62
15
Livsmiljö
67
Nyckeltal
9 509 stInvånare24 954 st
33,62%Skatt inkl. region32,53%
45,0 årMedelålder44,4 år
11 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 800 kr/m²
905 per 100 000 invVåldsbrott725 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
1 400 000 kr
1 650 000 kr
2 100 000 kr
950 000 kr
1 400 000 kr
Utbildning
201,0Meritvärde åk 9206,8
67,0%Behöriga till yrkesprogram75,4%
62,3%Behöriga till NV/teknik70,2%
82,3%Behöriga lärare86,3%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
82%Tillgång till sjukvård78%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,1%Befolkningstillväxt-0,1%
7,6VAB-dagar per förälder8,0
20,1Barn i idrott29,3
88,0%Inskrivna i förskola88,6%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
4,8Barn per anställd5,5
54,0%Behöriga förskollärare59,8%
Jobb & arbetsmarknad
84,6%Sysselsättningsgrad85,2%
387 600 krMedianinkomst390 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat77,5
46%Invånare som pendlar36%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet61
21,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
9,2%Brottsoro påverkar livskvalitet2,8%
9,5%Anmälda brott per invånare8,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
4,6 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
80%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
34%Kultur- och nöjesliv43%
1 082 krKultursatsning1 055 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande75%
13,8%Elever i kulturskola12,7%
Klimat
1813 hSoltimmar/år1814 h
734 mmRegn/år770 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 590 krSkola & förskola32 724 kr
16 186 krÄldreomsorg15 364 kr
8 052 krFunktionsnedsättning & LSS9 319 kr
6 756 krIndivid & familjeomsorg3 479 kr
3 902 krInfrastruktur & miljö5 755 kr
2 361 krKultur & fritid3 370 kr
1 073 krPolitisk verksamhet795 kr
617 krÖvrig verksamhet219 kr
54 krHälso- och sjukvård25 kr
Investeringar · Mkr
114 MkrTotal investering415 Mkr
77 MkrByggnader & mark32 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier32 Mkr
14 MkrEntrepr. & konsulter318 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,1%25,1%
M19,2%20,7%
SD23,4%21,0%
C8,4%8,4%
V5,0%5,4%
KD10,2%8,4%
L4,4%4,9%
MP3,9%4,2%
S23,1%
SD23,4%87,0%Deltagart86,2%
Kommunval 2026
S19,9%20,7%
M26,5%16,8%
SD15,5%16,5%
C14,5%12,1%
V7,0%5,4%
KD8,4%3,5%
L2,5%2,3%
MP1,0%3,5%
S19,9%
SD15,5%84,3%Deltagart83,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,9-1,9
M+2,9+0,9
SD-3,0-2,9
C-0,7-0,6
V+0,3+1,0
KD+0,8+1,2
L+0,7+0,9
MP+1,2+0,8
S-2,9-1,9
SD-3,0-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

