Hoppa till innehållet

Herrljunga vs Ulricehamn — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HerrljungaUlricehamn
23,1%
S
25,1%
19,2%
M
20,7%
23,4%
SD
21,0%
8,4%
C
8,4%
5,0%
V
5,4%
10,2%
KD
8,4%
4,4%
L
4,9%
3,9%
MP
4,2%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 86,2%

Kommun 2026

HerrljungaUlricehamn
19,9%
S
20,7%
26,5%
M
16,8%
15,5%
SD
16,5%
14,5%
C
12,1%
7,0%
V
5,4%
8,4%
KD
3,5%
2,5%
L
2,3%
1,0%
MP
3,5%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 83,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Herrljunga, den ljusare undre är Ulricehamn. Skillnaden är Herrljunga minus Ulricehamn i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,0 %
30,6 %
27,2 %
26,2 %
28,4 %
27,3 %
24,8 %
24,7 %
26,0 %
27,0 %
23,1 %
25,1 %
-2,0
M
21,3 %
24,0 %
24,7 %
29,4 %
18,9 %
22,9 %
16,8 %
19,7 %
16,3 %
19,8 %
19,2 %
20,7 %
-1,5
SD
3,6 %
2,9 %
7,9 %
6,7 %
17,4 %
14,8 %
21,8 %
19,6 %
26,4 %
23,9 %
23,4 %
21,0 %
+2,4
C
15,5 %
14,7 %
13,0 %
12,2 %
12,7 %
12,5 %
12,4 %
12,9 %
9,1 %
9,0 %
8,4 %
8,4 %
+0,0
KD
10,6 %
9,8 %
9,0 %
7,9 %
7,0 %
5,7 %
8,8 %
7,9 %
9,4 %
7,2 %
10,2 %
8,4 %
+1,9
L
6,9 %
5,7 %
7,2 %
6,8 %
4,3 %
4,4 %
4,9 %
5,1 %
3,7 %
4,0 %
4,4 %
4,9 %
-0,5
MP
3,2 %
4,2 %
5,3 %
6,1 %
4,3 %
5,8 %
2,8 %
3,2 %
2,7 %
3,5 %
3,9 %
4,2 %
-0,3
V
4,9 %
4,0 %
4,9 %
3,9 %
4,3 %
4,5 %
6,0 %
5,5 %
4,7 %
4,4 %
5,0 %
5,4 %
-0,4
ÖVR
3,0 %
4,0 %
0,7 %
0,9 %
1,0 %
0,6 %
1,7 %
1,3 %
1,7 %
1,2 %
2,4 %
1,8 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S23,1%25,1%-2,0pp
SD23,4%21,0%+2,4pp

Valdeltagande: Herrljunga 87,0% · Ulricehamn 86,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad