Herrljunga vs Vårgårda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
28
Trygghet
77
46
Ekonomi
61
69
Boende
32
30
Utbildning
17
42
Hälsa & vård
67
15
Livsmiljö
68
Nyckeltal
9 509 stInvånare12 472 st
33,62%Skatt inkl. region33,09%
45,0 årMedelålder42,0 år
11 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 700 kr/m²
905 per 100 000 invVåldsbrott770 per 100 000 inv
5,4%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
1 150 000 kr
1 650 000 kr
2 850 000 kr
950 000 kr
1 550 000 kr
Utbildning
201,0Meritvärde åk 9201,1
67,0%Behöriga till yrkesprogram72,0%
62,3%Behöriga till NV/teknik66,0%
82,3%Behöriga lärare76,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
82%Tillgång till sjukvård86%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto+0,0%
+0,1%Befolkningstillväxt-0,0%
7,6VAB-dagar per förälder7,9
20,1Barn i idrott22,8
88,0%Inskrivna i förskola84,6%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,3
4,8Barn per anställd5,1
54,0%Behöriga förskollärare62,8%
Jobb & arbetsmarknad
84,6%Sysselsättningsgrad85,7%
387 600 krMedianinkomst402 300 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat79,6
46%Invånare som pendlar48%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet47
21,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
9,2%Brottsoro påverkar livskvalitet6,2%
9,5%Anmälda brott per invånare6,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv62%
4,6 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
80%Skötsel av naturområden79%
Kultur & fritid
34%Kultur- och nöjesliv50%
1 082 krKultursatsning1 056 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande81%
13,8%Elever i kulturskola13,7%
Klimat
1813 hSoltimmar/år1744 h
734 mmRegn/år807 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 590 krSkola & förskola36 060 kr
16 186 krÄldreomsorg14 498 kr
8 052 krFunktionsnedsättning & LSS8 169 kr
6 756 krIndivid & familjeomsorg3 836 kr
3 902 krInfrastruktur & miljö3 908 kr
2 361 krKultur & fritid2 401 kr
1 073 krPolitisk verksamhet1 173 kr
617 krÖvrig verksamhet808 kr
54 krHälso- och sjukvård204 kr
Investeringar · Mkr
114 MkrTotal investering89 Mkr
77 MkrByggnader & mark1 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
14 MkrEntrepr. & konsulter83 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 62% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 33% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,1%24,2%
M19,2%16,1%
SD23,4%21,6%
C8,4%9,3%
V5,0%5,5%
KD10,2%12,0%
L4,4%4,2%
MP3,9%4,9%
S23,1%
SD23,4%87,0%Deltagart88,0%
Kommunval 2026
S19,9%22,8%
M26,5%20,0%
SD15,5%13,8%
C14,5%14,8%
V7,0%4,4%
KD8,4%15,0%
L2,5%3,2%
MP1,0%5,7%
S19,9%
SD15,5%84,3%Deltagart86,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,9-2,6
M+2,9+0,7
SD-3,0-3,0
C-0,7-0,3
V+0,3+1,1
KD+0,8+1,6
L+0,7+0,8
MP+1,2+0,8
S-2,9-2,6
SD-3,0-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

