Hoppa till innehållet

Herrljunga vs Vårgårda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HerrljungaVårgårda
23,1%
S
24,2%
19,2%
M
16,1%
23,4%
SD
21,6%
8,4%
C
9,3%
5,0%
V
5,5%
10,2%
KD
12,0%
4,4%
L
4,2%
3,9%
MP
4,9%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 88,0%

Kommun 2026

HerrljungaVårgårda
19,9%
S
22,8%
26,5%
M
20,0%
15,5%
SD
13,8%
14,5%
C
14,8%
7,0%
V
4,4%
8,4%
KD
15,0%
2,5%
L
3,2%
1,0%
MP
5,7%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 86,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Herrljunga, den ljusare undre är Vårgårda. Skillnaden är Herrljunga minus Vårgårda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,0 %
29,5 %
27,2 %
26,6 %
28,4 %
27,9 %
24,8 %
24,9 %
26,0 %
26,8 %
23,1 %
24,2 %
-1,1
SD
3,6 %
3,2 %
7,9 %
5,9 %
17,4 %
15,7 %
21,8 %
20,6 %
26,4 %
24,6 %
23,4 %
21,6 %
+1,8
M
21,3 %
18,4 %
24,7 %
23,2 %
18,9 %
18,0 %
16,8 %
15,0 %
16,3 %
15,4 %
19,2 %
16,1 %
+3,1
KD
10,6 %
16,6 %
9,0 %
13,2 %
7,0 %
10,4 %
8,8 %
12,4 %
9,4 %
10,4 %
10,2 %
12,0 %
-1,8
C
15,5 %
13,6 %
13,0 %
11,9 %
12,7 %
11,9 %
12,4 %
12,4 %
9,1 %
9,6 %
8,4 %
9,3 %
-0,9
L
6,9 %
7,6 %
7,2 %
8,2 %
4,3 %
4,3 %
4,9 %
4,3 %
3,7 %
3,5 %
4,4 %
4,2 %
+0,2
MP
3,2 %
4,7 %
5,3 %
6,2 %
4,3 %
5,2 %
2,8 %
3,6 %
2,7 %
4,1 %
3,9 %
4,9 %
-1,0
V
4,9 %
4,2 %
4,9 %
4,1 %
4,3 %
4,3 %
6,0 %
5,6 %
4,7 %
4,3 %
5,0 %
5,5 %
-0,5
ÖVR
3,0 %
2,2 %
0,7 %
0,8 %
1,0 %
0,8 %
1,7 %
1,3 %
1,7 %
1,4 %
2,4 %
2,2 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,7 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,2%16,1%+3,1pp

Valdeltagande: Herrljunga 87,0% · Vårgårda 88,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad