Hjo vs Habo — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
66
Trygghet
89
53
Ekonomi
60
80
Boende
72
54
Utbildning
81
27
Hälsa & vård
72
60
Livsmiljö
74
Nyckeltal
9 322 stInvånare13 511 st
33,48%Skatt inkl. region33,93%
45,7 årMedelålder39,5 år
10 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)20 300 kr/m²
471 per 100 000 invVåldsbrott378 per 100 000 inv
4,0%Ungdomsarbetslöshet3,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
1 300 000 kr
2 350 000 kr
3 100 000 kr
1 200 000 kr
1 450 000 kr
Utbildning
228,2Meritvärde åk 9227,2
86,7%Behöriga till yrkesprogram88,2%
85,7%Behöriga till NV/teknik82,3%
83,3%Behöriga lärare94,8%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården80,5
92%Tillgång till sjukvårdSaknar data
58%Upplever rimlig väntetid76%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,4%
8,4VAB-dagar per förälder6,5
22,8Barn i idrott32,0
90,1%Inskrivna i förskola83,3%
13,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,8
4,9Barn per anställd5,3
55,0%Behöriga förskollärare71,9%
Jobb & arbetsmarknad
84,0%Sysselsättningsgrad89,6%
395 700 krMedianinkomst425 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimatSaknar data
48%Invånare som pendlar64%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet59
13,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,4%Anmälda brott per invånare5,1%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
75%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,1 kmAvstånd till skyddad natur0,8 km
93%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
62%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 160 krKultursatsning1 097 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
16,5%Elever i kulturskola27,2%
Klimat
1872 hSoltimmar/år2200 h
500 mmRegn/år525 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 881 krSkola & förskola41 356 kr
18 726 krÄldreomsorg11 340 kr
7 536 krFunktionsnedsättning & LSS6 003 kr
5 609 krInfrastruktur & miljö5 801 kr
4 674 krIndivid & familjeomsorg2 726 kr
2 758 krKultur & fritid2 833 kr
824 krPolitisk verksamhet735 kr
585 krÖvrig verksamhet457 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
50 MkrTotal investering107 Mkr
0 MkrByggnader & mark2 Mkr
11 MkrMaskiner & inventarier10 Mkr
34 MkrEntrepr. & konsulter88 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 50% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,2%22,8%
M20,5%21,6%
SD20,5%22,4%
C6,4%7,3%
V4,4%3,2%
KD9,6%12,8%
L5,0%4,6%
MP5,5%3,9%
S26,2%
SD20,5%88,2%Deltagart91,7%
Kommunval 2026
S24,4%24,2%
M34,4%29,1%
SD14,3%15,3%
C6,1%5,2%
V4,8%3,1%
KD7,2%11,8%
L1,1%0,9%
MP7,5%2,9%
S24,4%
SD14,3%86,1%Deltagart89,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-3,5
M+1,8+1,2
SD-2,1-1,4
C-0,2+0,3
V+0,4+0,5
KD+0,2+1,6
L+1,6+0,7
MP+1,1+0,7
S-3,3-3,5
SD-2,1-1,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

