Höganäs vs Båstad — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
82
Trygghet
67
83
Ekonomi
75
62
Boende
34
86
Utbildning
80
77
Hälsa & vård
76
87
Livsmiljö
76
Nyckeltal
28 489 stInvånare16 046 st
30,91%Skatt inkl. region31,41%
46,3 årMedelålder48,6 år
27 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)36 700 kr/m²
495 per 100 000 invVåldsbrott586 per 100 000 inv
4,7%Ungdomsarbetslöshet3,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 750 000 kr
2 400 000 kr
4 200 000 kr
4 550 000 kr
3 050 000 kr
3 500 000 kr
Utbildning
242,4Meritvärde åk 9228,4
89,1%Behöriga till yrkesprogram84,3%
85,6%Behöriga till NV/teknik81,3%
90,2%Behöriga lärare90,9%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
88%Tillgång till sjukvård90%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,2%Befolkningstillväxt+0,1%
7,4VAB-dagar per förälder7,3
37,1Barn i idrott27,7
91,3%Inskrivna i förskola90,2%
11,5Barngruppsstorlek 1–3 år11,5
6,1Barn per anställd5,1
53,2%Behöriga förskollärare65,3%
Jobb & arbetsmarknad
83,3%Sysselsättningsgrad82,2%
422 500 krMedianinkomst397 600 kr
89,5Nöjdhet med företagsklimat75,4
53%Invånare som pendlar43%
Trygghet
66Kommunindex för trygghet60
19,0%Känner sig otrygga kvällstid16,0%
7,5%Brottsoro påverkar livskvalitet6,9%
7,0%Anmälda brott per invånare9,6%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt99%
77%Nöjdhet idrott & friluftsliv66%
0,8 kmAvstånd till skyddad natur1,1 km
90%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
70%Kultur- och nöjesliv66%
1 653 krKultursatsning1 226 kr
89%Bibliotek & kulturfrämjande84%
Saknar dataElever i kulturskola9,1%
Klimat
1878 hSoltimmar/år1799 h
613 mmRegn/år699 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 397 krSkola & förskola29 962 kr
12 626 krÄldreomsorg18 748 kr
6 044 krFunktionsnedsättning & LSS6 253 kr
5 944 krInfrastruktur & miljö5 268 kr
3 762 krKultur & fritid2 514 kr
3 226 krIndivid & familjeomsorg3 439 kr
1 082 krPolitisk verksamhet871 kr
279 krÖvrig verksamhet784 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
268 MkrTotal investering205 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
24 MkrMaskiner & inventarier30 Mkr
244 MkrEntrepr. & konsulter171 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 31% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 49% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,3%17,8%
M26,3%26,5%
SD19,5%19,8%
C8,2%9,4%
V3,7%3,0%
KD6,7%8,6%
L7,6%8,2%
MP5,5%5,3%
S21,3%
SD19,5%87,5%Deltagart87,2%
Kommunval 2026
S17,8%17,9%
M42,3%31,6%
SD12,4%14,7%
C6,3%9,1%
V3,5%2,1%
KD3,8%3,4%
L5,8%5,0%
MP7,6%4,6%
S17,8%
SD12,4%85,2%Deltagart84,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,0-2,9
M+1,2+0,7
SD-4,1-4,9
C+1,6+1,8
V+0,6+0,4
KD+1,0+1,7
L+1,6+2,0
MP+1,0+1,1
S-3,0-2,9
SD-4,1-4,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

